O Mnie

Witam Cię serdecznie na moim blogu!

Nazywam się Gosia Dvořáková, mieszkam za kołem podbiegunowym w arktycznym miasteczku Bodø w płn. Norwegii, z moim szalonym, słowackim mężem i uroczą córeczką Vivian, którą nazywamy Princess of the wilderness.

Czym się zajmuję? Na co dzień pracuję z promocją zdrowia w Urzędzie Woj. Nordland starając się poprawić jakość życia mieszkańcom regionu. Każdą wolną chwilę spędzam aktywnie w górach, cały czas odkrywając nowe miejsca  i perełki północy.

Co znajdziesz na blogu?

  • Informacje o aktywnym życiu  za kołem podbiegunowym wraz z ciekawostkami o życiu w Norwegii

  • Niedostępne nigdzie indziej opisy trekkingów, wycieczek i planów podróży po płn. Norwegii
  • Fenomen norweskiego FRILUFTSIV, kontaktu z naturą, ekofilozofią i ochroną przyrody 🙂

ZAPRASZAM SERDECZNIE ♥

Dlaczego Norwegia?

W 2010 roku wyjechałam na wymianę studencką Erasmus do miasteczka Bø w płd.  Norwegii. Przed wyjazdem nie zdawałam sobie sprawy z tego, gdzie w ogóle jadę. Wiedziałam, że jest tu zimno i rośnie trawa na dachu. Oczywiście, zakochałam się w tym kraju bez pamięci..i w słowaku, który pokazał mi rąbek zupełnie nieznanego dla mnie dotąd świata- świata FRILUFTSLIV.

Miłość mojego męża do outdoor life spowodowała, że sama zostałam zarażona pasją do gór, trekkingów, nart, NATURY oraz odkryłam w sobie wiecznie niezaspokojoną chęć do eksploracji nowych terenów! W Polsce nienawidziłam śniegu. Tutaj kocham go i cieszę się za każdym razem kiedy spadnie nowa warstwa białego puchu w maju!

Obecnie mieszkamy w najpiękniejszej (moim zdaniem) części całej Norwegii, robimy dronowe filmy i promujemy tą (mało docenioną w Polsce) część  północy.

Dlaczego Blog?

Kocham góry, narty, aktywny styl życia w przyrodzie i ŚWIADOME ekopodróże. To właśnie w Norwegii, odkryłam fenomen FRILUFTSLIV, czyli spędzanie wolnego czasu w przyrodzie. Nauczyłam się, że w naturze człowiek może więcej niż myśli! Odpocznie zarówno fizycznie jak i mentalnie. Doładuje baterie i dostanie energii. Oczyści umysł, a co najważniejsze odstresuje się i odetnie od nadmiernych bodźców zwariowanej codzienności.

Kocham to uczucie kiedy natura uświadamia mnie, jaka jestem mała i od niej zależna! Wtedy staję się silniejsza. Takiego doświadczenia nie znajdziesz w betonowej dżungli zwanej miastem. To właśnie ogromna pasja mojego męża do FRILUFTSLIV, doprowadziła mnie tutaj. Zrozumiałam, że człowiek może więcej niż myśli, że weekend w chatce daleko od cywilizacji  najlepiej pomoże zregenerować zarówno ciało jak i ducha. Dzięki moim wpisom i filmikom, pragnę zabrać cię na niezapomnianą przygodę w towarzystwie północnego słońca lub zorzy polarnej i przybliżyć ci fenomen FRILUFTSLIV.

Kocham Polskę, dlatego pragnę podzielić się pięknem tego cudownego kraju wikingów, szczególnie z Wami moi rodacy. Sama wiem co znaczy mieszkać w stolicy, gdzie rolki wzdłuż Wisły to najbliższy kontakt z naturą. Jeszcze osiem lat temu mieszkałam w samym centrum tętniącej życiem Warszawy i w życiu nie przyszłoby mi do głowy, że ja „city-girl”, mogę czerpać radość z męczarni na biegówkach czy ski-turach. Nie zgadzasz się? Twierdzisz, że nie wszyscy są stworzeni do czerpania radości z natury? Też tak myślałam. Obecnie każdy dzień traktuję jak nową przygodę.

Na blogu znajdziesz moje własne propozycje tras trekkingowych, ekspedycji zimowych na biegówkach i letnich wypraw w dni polarne (niedostępnych nigdzie indziej). Ponadto, dzielę się niezbędnymi informacjami dot. podróżowania po płn. Norwegii,  praktycznymi radami oraz moimi własnymi propozycjami miejsc, które KONIECZNIE musisz zobaczyć. Szukasz wskazówek dotyczące planowania AKTYWNYCH wakacji w Norwegii?Już teraz zapraszam na zakładkę życie za kołem podbiegunowym.

Jeśli natomiast planujesz przyjechać na dłużej do Norwegii lub jesteś ciekawy życia za kołem podbiegunowym, masz nieodparte pragnienie dowiedzieć się więcej o pracy, studiach, mieszkaniu, warunkach życia na północy Norwegii. Kliknij tu i zapytaj, z chęcią pomogę.

Miłego oglądania, ciekawego czytania i jeszcze większych refleksji! Enjoy 🙂 <3