Bezpośrednie loty z Gdańska do Bodø!

Już od 22.maja  2019 roku linie lotnicze Wizzair wprowadziły bezpośrednie loty prosto z Gdańska do arktycznego miasteczka w Północnej Norwegii Bodø w którym mieszkam!

Bodø to “Arktyczna Stolica Północnego Słońca”, którą sama tak nazwałam w odwecie do stolicy zorzy polarnej, za które uważane jest Tromsø. 🙂

Miasteczko zamieszkuje ok. 50 000 mieszkańców i znajduje się na zachodnim wybrzeżu Północnej Norwegii w województwie Nordland, ok 200 km na północ od koła podbiegunowego. Jest to ostatni przystanek na trasie kolejowej norweskich linii kolejowych, ale zamiast pociągiem do miasta możesz dostać się również za pomocą jednego z 12 lotów z Oslo dziennie lub dwa razy w tygodniu w sezonie letnim BEZPOŚREDNIO z Gdańska! Może być lepiej?

Smart City

Poza tym że miasto jest bardzo rozciągnięte i ciężko powiedzieć gdzie w ogóle jest CENTRUM, rozpościera się od otwartego Morza Norweskiego i mola, do dzielnicy Mørkved, gdzie znajduje się uniwersytet Nord Universitet na którym studiowałam studia magisterskie!

Obecnie miasto Bodø bardzo prężnie się rozwija! Większość ludzi żyje ogromnym projektem mającym na celu przeniesienie starego lotniska oraz implementacją konceptu Smart City, w którym miasto chce zostać the smartest city in the world (gdzie min. wprowadzone zostaną autobusy bez kierowcy i digitalni przewodnicy po mieście, itp.). Po konkurowanie o status “Europejskiej Stolicy Kultury” w przyszłych wyborach. Kultura jest bardzo ceniona i priorytetowania w życiu każdego Norwega, szczególnie w Nordlandzie. Dlatego każda szkoła, instytucja, nawet molo w Bodø zaopatrzone są w rzeźby, statuy, pomniki, czy lokalne rękodzieła. W mieście wyznaczona jest nawet trasa szlakiem lokalnych artystów gdzie turyści i dzieci w wieku szkolnym obowiązkowo uczestniczą w wycieczkach kulturalno-artystycznych!

Co możesz zobaczyć będąc w stolicy północnego słońca?

Oto moja propozycja TOP 12 miejsc wartych zobaczenia w Bodø i okolicach

1. Odwiedź arktyczną bibliotekę “Stormen” ( Sztorm)

To nie tylko zwykła biblioteka, ale to nowoczesne centrum kultury! wejście jest GRATIS i otwarte dla każdego! Poza ogromnym wyborem książek, audiobooków, gazet, filmów i kancelarii dla studentów do prac samodzielnych czy grupowych, w samej bibliotece również znajduje się mała kawiarnia! Jeśli jesteś turystą, możesz skorzystać z jednego z 10 komputerów z dostępem do internetu udostępnionym każdemu. Ta biblioteka to największe miejsce spotkań w całym mieście. Od wieczornych spotkań tematycznych i debat na interesujące polityczne tematy, po lekcje języka dla mniejszości narodowych, festiwale kulturalne, eventy okolicznościowe i koncerty dla 1000 ludzi.

Twój głos się liczy!

To właśnie tu znajduje się “Urban Living Lab”, część mojego projektu zachęcający mieszkańców do partycypacji w rozwoju miasta i wypowiedzenia się na tematy dotyczące przyszłości miasta i brania udziału w wydarzeniach, które dotyczą lokalsów. Tu możesz przyjść i spotkać się z pracownikami miasta, porozmawiać, oddać głos i aktywnie uczestniczyć w działaniach i decyzjach- czysta demokracja w parktyce. Miejsce to również łączy różne kultury, narodowości, dając możliwość różnym mniejszościom do spotkania się przy kubku kawy lub wystawienia swojej galerii lub serwowania swoich potraw. Nasze stowarzyszenie Polsko-Norweskie organizuje tu czasem zakończenia roku szkolnego polskich dzieci, Międzynarodowy Dzień Dziecka, czy w ubiegłym roku hucznie przeprowadzone były 100 letnie obchody Niepodległości 11.listopada! Co ciekawe, również posiadamy tu swoją półkę z książkami polskimi. Będąc w Bodø koniecznie zatrzymaj się na kubek gorącej kawy w najpiękniejszej bibliotece na Północy.

2. Narodowe Muzeum Lotnictwa Norweskiego

Będąc w Bodø koniecznie odwiedź Narodowe Muzeum Lotnictwa Norweskiego i polataj samolotem w profesjonalnym symulatorze lotniczym Newton Academy. W muzeum możesz dowiedzieć się ciekawostek o bohaterach polarnych , samolotach szpiegowskich i samodzielnie spróbować symulatora lotu w Newton Academy. Muzeum to genialna podróż przez historię militarną i lotnictwa cywilnego Norwegii, która zaoferuje Ci przygody iście wysokich lotów! Latem odbywają się również wycieczki z przewodnikiem, bez dodatkowych opłat. 🙂

3. Cesarski trekking na Keiservarden 366 m n.p.m.!

Koniecznie zobacz północne słońce z Keiservarden. Dostaniesz się tam za sprawą transportu miejskiego lub wypożyczonym samochodem, jazda z centrum zajmuje jedynie 10 minut! Godzinna wycieczka w obie strony na ten najbliżej położony wierzchołek, to idealnie spędzony wieczór zarówno w lecie jak i w zimie. Stąd zobaczysz spektakularny panoramiczny widok na całe miasto i okolice! Zimą ukoronowany zorzą polarną, a latem północnym słońcem!

4. FiordSAFARI i Saltstraumen!

Dla głodnych arktycznych wrażeń polecam przepłynięcie się speedboat’tem do największego pływu morskiego na świecie Saltstraumen. Dokładnie co sześć godzin 400 milionów metrów sześciennych wody z szybkością 20 węzłów , tzn. 37 km/godz, przepływa pod mostem Saltstraumen przez cieśninę o szerokości 150 metrów i długości 3 kilometrów. Woda tworzy niesamowicie silne wiry o średnicy ponad 12 metrów i 5 metrów głębokich! Co ciekawe poziom wody podnosi się najgwałtowniej w czasie pełni i no­wiu księżyca. Wiry można obserwować z samego mostu, lub z brzegu. Będąc tam koniecznie zabierz ze sobą wędkę i spróbuj szczęścia przy najsilniejszym prądzie pływów morskich na świecie, oddalonym ok. 25 minut jazdy autem od miasta!

5. Basen Spectrum i outdoorowe jacuzzi w Wellness & SPA

Nie ma lepszego miejsca na brzydką pogodę w Bodø! To jedyne miejsce gdzie na basenie serwują fastfood i drinki prosto do jaccuzzi z widokiem na zorzę polarną. Ponadto poza skocznią i 8 saunami, możesz skorzystać z bogatego wachlarza masarzy i technik relaksacyjnych!

6. Lokalna kultura

Idź kulturowym szlakiem lokalnych i międzynarodowych artystów w samym centrum miasta. Stare budynki zostały ożywione przez zarówno lokalnych jak i międzynarodowych artystów. Poczuj magię Arktyki i kreatywność twórców za kołem podbiegunowym w samym sercu miasta!

7. Arktyczna Katedra

Będąc w mieście nie zapomnij zwiedzić katedrę Domkirke zbudowanej po II wojnie światowej w 1954 roku! To typowy kościół protestancki, w którym często odbywają się koncerty i ważne lokalne eventy. Otwarty do zwiedzania w każdym dniu tygodnia. W weekendy ksiądz oferuje kawę i poczęstunek dla odwiedzających. Katedra posiada 36-metrową samodzielną wieżę zegarową, która zawiera trzy dzwony. Tam również znajduje się pomnik tych, którzy zginęli z Bodø podczas drugiej wojny światowej. Na pomniku jest napisane „Tym z Bodø, którzy oddali swe życie dla Norwegii podczas wojny i okupacji 1940-1945. Nie nazwanym, nie zapomnianym”.

8. Wyspa Kjerringøy

Popłyń na historyczną wyspę Kjerringøy, oddalon zaledwie pół godziny jazdy autem wzdłuż drogi Fv834 oraz 10 minut promem. Tam cze