Gazela w Laponii

Q&A: Zorza Polarna – Wszystko, Co Musisz Wiedzieć

Chcesz zobaczyć zorzę polarną?

Ten wpis jest specjalnie dla Ciebie! Zorza polarna, znana także jako aurora borealis na półkuli północnej i aurora australis na południowej, to jeden z najbardziej magicznych i oszałamiających zjawisk naturalnych. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane od Was pytania:

zorza polarna, gazela w laponii, norwegia

1. Czym jest zorza polarna?

Zorza polarna to taniec światła na niebie, wynikający z interakcji cząsteczek atmosferycznych Ziemi z naładowanymi cząsteczkami wiatru słonecznego.

2. Gdzie można obserwować zorzę polarną?

Najlepsze miejsca to obszary blisko biegunów magnetycznych, np. Skandynawia, (Norwegia powyżej Mo i Rana, Bodø, Lofoty, Tromsø, Alta). Jak również Islandia, północna Kanada i Alaska. Idealny czas to okres od późnego września do wczesnego kwietnia, kiedy noce są długie i ciemne, szczególnie wokół równonocy. Koniecznie zapoznaj się z moimi HOTSPOTAMI na zorzę w Przewodniku po BODØ i okolicach!

3.KIEDY PRZYJECHAĆ NA ZORZĘ POLARNĄ?

Najlepszym czasem do obserwowania zorzy polarnych w płn. Norwegii jest okres jesienno- zimowy, gdy noce są dłuższe i niebo jest ciemniejsze. Ponadto, aktywność zorzy polarnych może zwiększyć się podczas silnych wiatrów słonecznych.

4. Jaki jest najlepszy miesiąc na zobaczenie zorzy?

W Bodø zdecydowanie najlepszymi miesiącami są wrzesień lub październik. Wtedy pogoda jest w miarę stabilna, noc jest coraz dłuższa, co zwiększa możliwości obserwacji zorzy polarnej. Natomiast w miesiącach zimowych najlepsze są luty i marzec. Kiedy najgorsze sztormowe dni za kołem podbiegunowym powinnyśmy mieć już za sobą. Sprawdź naszą ofertę polowania na zorzę tu!

5. Czy można przewidzieć pojawienie się zorzy polarnej? 

Tak, istnieją prognozy aktywności zorzy polarnej. Monitoring aktywności słonecznej i wiatru słonecznego pozwala na przewidywanie potencjalnie intensywnych zjawisk zorzy polarnej. Istnieją również strony internetowe i aplikacje mobilne, które dostarczają informacji na temat aktualnej i przyszłej aktywności zorzy polarnej. Polecam Nordlysvarsel Premium na androida, lub Hello Aurora na iphone.

zorza polarna, gazela w laponii, norwegia

6. Dlaczego zorza polarna ma różne kolory?

Kolory zorzy polarnej zależą głównie od rodzaju gazów w atmosferze oraz od wysokości, na której zachodzi interakcja. Tlen na niskich wysokościach emituje zielone światło, najczęstszy widok zorzy, a na wysokościach powyżej 300 km – czerwone. Azot generuje natomiast fioletowe i niebieskie barwy.

7. Czy zorza polarna jest szkodliwa dla ludzi? 

Nie, zorza polarna jest zjawiskiem atmosferycznym i nie stanowi zagrożenia dla ludzi. To piękne i fascynujące zjawisko, które można bezpiecznie obserwować. Jednak związane z nią silne burze geomagnetyczne mogą zakłócać działanie satelitów, systemów nawigacji i sieci energetycznych.

8. Czy zorza polarna wydaje dźwięki?

bodø

Istnieją relacje świadków i badania sugerujące, że zorza polarna może wydawać delikatne szelesty lub trzaski, ale zjawisko to nie jest jeszcze w pełni zrozumiałe i naukowo potwierdzone. Moim zdaniem im dalej od cywilizacji, tym bardziej doświadczysz tego cudownego fenomenu.

9. Czy trzeba umawiać się na zorzę polarną z przewodnikiem, czy można samemu ją upolować?

Oferujemy indywidualne polowania na zorzę dla osób prywatnych i małych grup z dowozem, oraz profesjonalną fotorelacją! Jednak każdy może upolować zorzę sam, również i Ty! Co trzeba zrobić? Być mobilny, wynająć samochód i pojechać co najmniej 30 km za miasto. Pamiętaj, że miejsce musi być ciemne! Polecam plażę Mjelle w okolicach Bodø, lub górę Junkerfjellet z widokiem na miasto, do której dostaniesz się komunikacją miejską.

 10. Czy zobaczę zorzę polarną w Polsce?

Zorza polarna jest zjawiskiem rzadkim w Polsce, ale nie niemożliwym do zaobserwowania. Chcesz przyjechać na płn. Polski w celu polowania na zorzę? Nie polecam! Polska leży 2 tysiące km na południe od koła podbiegunowego, więc obserwacja tego zjawiska na terenie Polski wymaga wyjątkowych warunków. Aby zorza polarna była widoczna w Polsce, potrzebne są bardzo silne burze geomagnetyczne. Takie warunki zazwyczaj są spowodowane dużymi rozbłyskami słonecznymi. Jeśli jest to Twoje marzenie polecam przyjechać do nas na Północ!

bodø, zorza polarna, gazela w laponii, norwegia

Podobne wpisy

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email