Gazela w Laponii

TOP 13 MIASTA BODØ

Bezpośrednie loty do Bodø?

Niestety- w czasie pandemii bezpośrednie połączenie z Gdańska do Bodø zostało anulowane. Najłatwiejsza opcja przylotu do Bodø to lot z przesiadką w Oslo. Więcej alternatyw polecam w Przewodniku po mieście Bodø i okolicach.

Bodø to “Arktyczna Stolica Północnego Słońca”, którą sama tak nazwałam w odwecie do stolicy zorzy polarnej, za które uważane jest Tromsø. 

Miasteczko zamieszkuje ok. 50 000 mieszkańców i znajduje się na zachodnim wybrzeżu Północnej Norwegii w województwie Nordland, ok 200 km na północ od koła podbiegunowego. Jest to ostatni przystanek na trasie kolejowej norweskich linii kolejowych, ale zamiast pociągiem do miasta możesz dostać się również za pomocą jednego z 12 lotów z Oslo.

Smart City

Poza tym że miasto jest bardzo rozciągnięte i ciężko powiedzieć gdzie w ogóle jest CENTRUM, rozpościera się od otwartego Morza Norweskiego i mola, do dzielnicy Mørkved, gdzie znajduje się uniwersytet Nord Universitet na którym studiowałam studia magisterskie!

Obecnie miasto Bodø bardzo prężnie się rozwija! Większość ludzi żyje ogromnym projektem mającym na celu przeniesienie starego lotniska oraz implementacją konceptu Smart City, w którym miasto chce zostać the smartest city in the world (gdzie min. wprowadzone zostaną autobusy bez kierowcy i digitalni przewodnicy po mieście, itp.). Po konkurowanie o status “Europejskiej Stolicy Kultury” w przyszłych wyborach. Kultura jest bardzo ceniona i priorytetowania w życiu każdego Norwega, szczególnie w Nordlandzie. Dlatego każda szkoła, instytucja, nawet molo w Bodø zaopatrzone są w rzeźby, statuy, pomniki, czy lokalne rękodzieła. W mieście wyznaczona jest nawet trasa szlakiem lokalnych artystów gdzie turyści i dzieci w wieku szkolnym obowiązkowo uczestniczą w wycieczkach kulturalno-artystycznych!

Co możesz zobaczyć będąc w stolicy północnego słońca?

Oto moja propozycja TOP 13 miejsc wartych zobaczenia w Bodø i okolicach

1. Odwiedź arktyczną bibliotekę “Stormen” ( Sztorm)

To nie tylko zwykła biblioteka, ale to nowoczesne centrum kultury! wejście jest GRATIS i otwarte dla każdego! Poza ogromnym wyborem książek, audiobooków, gazet, filmów i kancelarii dla studentów do prac samodzielnych czy grupowych, w samej bibliotece również znajduje się mała kawiarnia! Jeśli jesteś turystą, możesz skorzystać z jednego z 10 komputerów z dostępem do internetu udostępnionym każdemu. Ta biblioteka to największe miejsce spotkań w całym mieście. Od wieczornych spotkań tematycznych i debat na interesujące polityczne tematy, po lekcje języka dla mniejszości narodowych, festiwale kulturalne, eventy okolicznościowe i koncerty dla 1000 ludzi.

Twój głos się liczy!

To właśnie tu znajduje się “Urban Living Lab”, część mojego projektu zachęcający mieszkańców do partycypacji w rozwoju miasta i wypowiedzenia się na tematy dotyczące przyszłości miasta i brania udziału w wydarzeniach, które dotyczą lokalsów. Tu możesz przyjść i spotkać się z pracownikami miasta, porozmawiać, oddać głos i aktywnie uczestniczyć w działaniach i decyzjach- czysta demokracja w parktyce. Miejsce to również łączy różne kultury, narodowości, dając możliwość różnym mniejszościom do spotkania się przy kubku kawy lub wystawienia swojej galerii lub serwowania swoich potraw. Nasze stowarzyszenie Polsko-Norweskie organizuje tu czasem zakończenia roku szkolnego polskich dzieci, Międzynarodowy Dzień Dziecka, czy w ubiegłym roku hucznie przeprowadzone były 100 letnie obchody Niepodległości 11.listopada! Co ciekawe, również posiadamy tu swoją półkę z książkami polskimi. Będąc w Bodø koniecznie zatrzymaj się na kubek gorącej kawy w najpiękniejszej bibliotece na Północy.

2. Narodowe Muzeum Lotnictwa Norweskiego

Będąc w Bodø koniecznie odwiedź Narodowe Muzeum Lotnictwa Norweskiego i polataj samolotem w profesjonalnym symulatorze lotniczym Newton Academy. W muzeum możesz dowiedzieć się ciekawostek o bohaterach polarnych , samolotach szpiegowskich i samodzielnie spróbować symulatora lotu w Newton Academy. Muzeum to genialna podróż przez historię militarną i lotnictwa cywilnego Norwegii, która zaoferuje Ci przygody iście wysokich lotów! Latem odbywają się również wycieczki z przewodnikiem, bez dodatkowych opłat. ?

3. Cesarski trekking na Keiservarden 366 m n.p.m.!

Koniecznie zobacz północne słońce z Keiservarden. Dostaniesz się tam za sprawą transportu miejskiego lub wypożyczonym samochodem, jazda z centrum zajmuje jedynie 10 minut! Godzinna wycieczka w obie strony na ten najbliżej położony wierzchołek, to idealnie spędzony wieczór zarówno w lecie jak i w zimie. Stąd zobaczysz spektakularny panoramiczny widok na całe miasto i okolice! Zimą ukoronowany zorzą polarną, a latem północnym słońcem!

4. FiordSAFARI i Saltstraumen!

Dla głodnych arktycznych wrażeń polecam przepłynięcie się speedboat’tem do największego pływu morskiego na świecie Saltstraumen. Dokładnie co sześć godzin 400 milionów metrów sześciennych wody z szybkością 20 węzłów , tzn. 37 km/godz, przepływa pod mostem Saltstraumen przez cieśninę o szerokości 150 metrów i długości 3 kilometrów. Woda tworzy niesamowicie silne wiry o średnicy ponad 12 metrów i 5 metrów głębokich! Co ciekawe poziom wody podnosi się najgwałtowniej w czasie pełni i no­wiu księżyca. Wiry można obserwować z samego mostu, lub z brzegu. Będąc tam koniecznie zabierz ze sobą wędkę i spróbuj szczęścia przy najsilniejszym prądzie pływów morskich na świecie, oddalonym ok. 25 minut jazdy autem od miasta!

5. Basen Spectrum i outdoorowe jacuzzi w Wellness & SPA

Nie ma lepszego miejsca na brzydką pogodę w Bodø! To jedyne miejsce gdzie na basenie serwują fastfood i drinki prosto do jaccuzzi z widokiem na zorzę polarną. Ponadto poza skocznią i 8 saunami, możesz skorzystać z różnych masaży i technik relaksacyjnych!

6. Lokalna kultura

Idź kulturowym szlakiem lokalnych i międzynarodowych artystów w samym centrum miasta. Stare budynki zostały ożywione przez zarówno lokalnych jak i międzynarodowych artystów. Poczuj magię Arktyki i kreatywność twórców za kołem podbiegunowym w samym sercu miasta!

7. Arktyczna Katedra

Będąc w mieście nie zapomnij zwiedzić katedrę Domkirke zbudowanej po II wojnie światowej w 1954 roku! To typowy kościół protestancki, w którym często odbywają się koncerty i ważne lokalne eventy. Otwarty do zwiedzania w każdym dniu tygodnia. W weekendy ksiądz oferuje kawę i poczęstunek dla odwiedzających. Katedra posiada 36-metrową samodzielną wieżę zegarową, która zawiera trzy dzwony. Tam również znajduje się pomnik tych, którzy zginęli z Bodø podczas drugiej wojny światowej. Na pomniku jest napisane „Tym z Bodø, którzy oddali swe życie dla Norwegii podczas wojny i okupacji 1940-1945. Nienazwanym, niezapomnianym”.

8. Wyspa Kjerringøy

Popłyń na historyczną wyspę Kjerringøy, oddalon zaledwie pół godziny jazdy autem wzdłuż drogi Fv834 oraz 10 minut promem. Tam czekają na Ciebie wspaniałe adrenalinowe sporty, od kajaków morskich w świetle północnego słońca, po wspinaczkę i trekkingi które nigdy się nie kończą!

9. Poczuj magię fiordów z Finnkonnakken 518 m n.p.m.

Wejdź na spektakularny Finnkonnakken 518 m n.p.m. aby poczuć magię fiordów i docenić piękno norweskiej natury! Finnkonnakken jest doskonałym miejscem na jednodniowe i wieczorne wycieczki, z łatwym dostępem i pięknymi widokami na dwa wspaniałe i trudno dostępne fiordy Mistfjorden i Vestfjorden.

10. Zobacz ścianę Lofotów z Litltind 717 m n.p.m.

Koniecznie wejdź na szczyt Litetinden i podziwiaj panoramę okolic Bodø. Dostaniesz się tam 20 minut autem w stronę wyspy Kjerringøy. Jak będziesz miał dużo szczęścia, ze szczytu zobaczysz kontury Lofotów na horyzoncie, lub lodowiec Sulis oraz Svartisen na połudnowym-wschodzie! Wycieczka jest wymagająca, ale warta każdego metra. Prawda?

11. Podwójna plaża Hovden

Takich egzotycznych widokw nie znajdziesz nigdzie indziej jak w okolicach Bodø! Otóż podwójna plaża Hovden albo Hovdesundet, przyciąga każdego jednego turystę chętnego przyjechać na plażę Auvika i przejść przez skalistą plażę o długości ok. 3,2km w jedną stronę. Raj dla głodnych nowych wrażeń i kochających eksplorować nieznane tereny. Łódką z Bodø dostaniesz się tam w przeciągu 15 minut! Po więcej informacji po nowesku wejdź na stronę ut.no

12. Czerwona plaża Mjelle

Mieszkańcy Bodø twierdzą, że przyjechać na Mjelle to jak wylądować na Marsie, również porównując ją do pola maków w krainie OZ! Mjelle to wyjątkowa plaża z czerwonym piaskiem utworzonym przez setki wyrzuconych i pokruszonych przez morze maleńkich muszelek i wapiennych szkieletów zewnętrznych muszlowców. Trzy kilometrowa kolorowa plaża, jest bardzo dobrze schowana i otoczona wysokimi klifami tworzącymi naturalny górski parawan, oddzielając tym samym plażę od świata zewnętrznego. Wręcz idealne miejsce na wspinaczkę górską dla kochających adrenalinowe sporty turystów. Co ciekawe, intensywne kolory północnego słońca oświetlają piasek, nadając mu fioletowo-różowego koloru. Bajka! Żeby się do niej dostać musisz pokonać ok. 2 km pieszo szlakiem wiodącym od samego parkingu. Parking natomiast znajduje się niecałe pół godziny jazdy z Bodø w kierunku Kjerringøy wzdłuż drogi Fv834. Koniecznie musisz tu przyjechać. Więcej informacji o Mjelle znajdziesz we wpisie „Dzień polarny i czar północnego słońca”

 

13. Zorza polarna w okolicach miasta!

W Bodø zdecydowanie najlepszymi miesiącami są wrzesień lub październik. Wtedy pogoda jest w miarę stabilna, noc jest coraz dłuższa, co zwiększa możliwości obserwacji zorzy polarnej. Natomiast w miesiącach zimowych najlepsze są luty i marzec. Kiedy najgorsze sztormowe dni za kołem podbiegunowym powinnyśmy mieć już za sobą. Chcesz zobaczyć zorzę z nami i dostać profesjonalne fotki? Sprawdź naszą ofertę polowania na zorzę tu!

zorza polarna, Bodo

Podobne wpisy

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email