Gazela w Laponii

PODCAST ŻYCIE W NORWEGII

PODCAST ŻYCIE W NORWEGII

Dlaczego tworzę PODCAST ŻYCIE W NORWEGII?

Uwielbiam opowiadać o Norwegii, o kulturze mieszkańców, systemie edukacji i zdrowia, oraz moich przemyśleniach związanych z mieszkaniem w tym kraju już prawie od dekady. najbardziej KOCHAM opowiadać o mojej pasji do odkrywania tego kraju, PODRÓŻACH po Norwegii oraz miłości do FRILUFTSLIV, czyli do spędzania czasu wolnego na łonie natury, której  w Norwegii jest bardzo dużo! Przez niecałe 10 lat mojej emigracji w tym kraju, mieszkałam zarówno na południu Norwegii, gdzie studiowałam i uczyłam się języka, jak i na północy, gdzie studiuję, pracuję i spełniam moje nordyckie marzenia.

Ponadto, razem z moim mężem zjeździliśmy Norwegię wzdłuż i wszerz i znaleźliśmy dla siebie idealne miejsce zamieszkania- północna część Norwegii! To właśnie tu skończyłam studia magistersKie, dostałam pierwsze prace w zawodzie i to właśnie tu żyjemy naszym FRILUFTSLIV czyli aktywnie spędzamy czas w przyrodzie. Na czym to polega? Jak wyglądały moje początki zarówno z nauką języka NORWESKIEGO jak i znalezieniem pracy? Kim są Saamowie i czy da się w Norwegii zadomowić i odnaleźć swoje miejsce w tym kraju? O tym wszystkim opowiadam w PODCAST ŻYCIE W NORWEGII!

ZAPRASZAM!

Jeśli interesujesz się Norwegią i chcesz dowiedzieć się więcej o tym kraju:
Lub jeśli chcesz:

➡️ poprawić sobie humor

➡️ dowiedzieć się czegoś ciekawego o Norwegii i jej mieszkańcach

➡️ poznać mnie i moje życie za kołem podbiegunowym

➡️ zaplanować wycieczkę do Norwegii

➡️ przeżyć ze mną nordyckie wakacje

➡️ może przeprowadzić się do Norwegii?

lub jeśli potrzebujesz:

➡️ rozweselić swoje poniedziałkowe popołudnie bo na dworze pada deszcz albo

➡️ wypić kawusię w moim towarzystwie

To mój #PODCAST ŻYCIE W NORWEGII jest dla Ciebie!
Idealny na spacer, trening czy do posłuchania w samochodzie lub przy sobotniej kawie.

To co słyszymy się? ️

PODCAST ŻYCIE W NORWEGII


#1 Dlaczego Norwegia? Moja historia

Oto, mój pierwszy odcinek PODCAST ŻYCIE W NORWEGII w którym dowiesz się:

Dlaczego wyprowadziłam się z Polski i zamieszkałam w Norwegii, jak żyje się w tym kraju i skąd pochodzi nazwa mojego bloga „Gazela w Laponii”.

Zapraszam!

POSŁUCHAJ NA:

 SPOTIFY 

SoundCloud 

#2 Początki w Norwegii – Moja praca

W drugim odcinku PODCAST ŻYCIE W NORWEGII opowiadam o mojej przeprwadzce życia na daleką Północ. Dlaczego odradzam przyjazd do płn. Norwegii w lipcu oraz co to znaczy Mucholandia?

Jak również dowiesz się czym zajmuje się na co dzień, czyli opowiadam o mojej pracy w urzędzie wojewódzkim, promocji zdrowia i co znaczy w Norwegii być zdrowym!

Posłuchaj na:

#3 Gdzie mieszkam- Bodø

Dlaczego stolica północnego słońca jest w miecie BODØ?

Kim był Knut Hamsun i co jego szafa robiła w moim mieszkaniu.

Poza tym, opowiadam o norweskich golasach i istocie kultury w tym kraju.

Dowiesz się również więcej o czerwonej plaży, którą każdy będąc na północy musi zobaczyć! Zapraszam 🙂

Posłuchaj na:

Spotify

SoundCloud

#4 Friluftsliv – moje początki z outdoorlife

Słyszałeś o norweskim FRILUFTSLIV? W tym odcinku PODCAST ŻYCIE W NORWEGII opowiem Wam moją historię z norweską, głęboko zakorzenioną kulturą spędzania czasu wlnego w przyrodzie i jak ona zmieniła mnie i moje życie! Opowiadam również o naszym projekcie „Vivi gotowa na świat” czyli dlaczego chcemy aby nasza córeczka została zarażona bakcylem spędzania czasu wolnego w przyrodzie.

Posłuchaj na:

Spotify

SoundCloud

#5 Rzeczy, które robię inaczej, po tym jak przeprowadziłam się do NORWEGII!

Jak zmieniło się moje życie mieszkając prawie dekadę w Kraju Wikingów? Co dla mnie znaczy skandynawskie hygge, wełna i ognisko w górach? Żeby to lepiej zrozumieć również zapraszam na moje SoMe:

FACEBOOK 

INSTAGRAM 

YOUTUBE

Posłuchaj na:

Spotify

SoundCloud

#6 Saamowie – Rdzenni mieszkańcy Północy

PODCAST ŻYCIE W NORWEGII

Laponia to nie tylko Rovaniemi i Święty Mikołaj, co to znaczy joikować i dlaczego nie używa się określenia Lapończycy? Zapraszam <3

Po więcej informacji o Saamach zapraszam na mój YOUTUBE

Posłuchaj na:

Spotify

SoundCloud

#7 LOFOTY – czyli TOP 8 archipelagu Lofoten

Co musisz wiedzieć o wyspach LOFOTEN? Dlaczego uważam, że są na każdą kieszeń? Kiedy przyjechać na ZORZĘ i gdzie dostaniesz najlepsze, lokalne piwo i czekoladę o smaku RYBY? Koniecznie posłuchaj moich wskazówek.

Po więcej informcji zapraszam na:

Wypisy o Lofotach
Przewodnik po Lofotach
Webinar o planowaniu wyjazdu na Lofoty
Przewodnik o Lofotach na Youtube
Instagram z codzienną dawką ciekawostek 

Posłuchaj na:

Spotify

SoundCloud

#8 Jak zadomowić się w NORWEGII? Moje TOP 3 RADY

Co konkretnie spowodowało, że zadomowiłam się w Norwegii, skończyłam tu studia, dostałam wymarzoną pracę i odnalazłam moje miejsce w życiu? Moje TOP 3 rady można zaaplikować mieszkając nie tylko w Norwegii, ale również w innych krajach, poza granicami Polski. Zapraszam!

Słuchaj na:

#9 Czy NORWEGIA jest ekologiczna?

W dzisiejszym odcinku opowiadam o działaniach proekologicznych w Norwegii. Z jednej strony Norwegia jest krajem w którym jest najwięcej samochodów elektrycznych, a z drugiej strony cały czas Norwegia buduje nowe platformy wiertnicze (w Arktyce), które mają działać aż do 2100 roku! Z jednej strony jest tu ogromna ilość przepięknej przyrody, a z drugiej strony jest tu o wiele mniej drapieżników niż w Polsce. Dlaczego? Zapraszam na podcast!

#10 PLUSY życia w Norwegii

PODCAST ŻYCIE W NORWEGII

Dlaczego żyję w tak odległym od smaków, uczuć, ludzi, przyjaciół, rodziny i słońca miejscu? Co spowodowało, że moje serce wybrało zimny kraj Wikingów kawą i parówkami pachnący? Zapraszam na odcinek poświęcony plusom życia w Norwegii

#11 MINUSY życia w Norwegii

PODCAST ŻYCIE W NORWEGII

Są jakieś MINUSY związane z mieszkaniem w kraju wiecznego lodu, odbierania dzieci i zabijania drapieżników? Ale o tym dowiesz się jak posłuchasz podcast do końca!

#12 SVALBARD – arktyczny archipelag wysp

Opowiadam o życiu na najdalej na północ zamieszkałym miejscu na świecie, czyli o arktycznych wyspach Svalbard. Dlaczego nie można się tu ani urodzić ani umrzeć,  co można tam robić, czym mieszkańcy zajmują się na co dzień, co to jest noc polarna i ekofilozofia? Opowiadam również o polskiej stacji badawczej w Hornsund, symbolu Spitsbergenów i Zdena nowym projekcie!!

Koniecznie zobacz również nasz filmik z wysp Svalbard:

SVALBARD- norweska prowincja w Arktyce / Podróże po Norwegii

Link do magisterki Zdena na temat zrównoważonej turystyki na Svalbardzie

gazelawlaponii.pl/swiadomy-podrozn…-na-svalbardzie/

Link do wpisu z naszego pobytu na Svalbardzie

gazelawlaponii.pl/zycie-za-kolem-p…incja-w-arktyce/

#13 ZORZA POLARNA w Norwegii

Czym jest zjawisko ZORZY POLARNEJ, gdzie i kiedy najlepiej przyjechać, oraz z jakich aplikacji korzystać aby upolować północne światło? Planujesz zobaczyć zorzunię? TEN odcinek jest szczególnie dla ciebie!

ZOBACZ jak wyglada zorza: www.instagram.com/reel/CGk81l3hijS/
www.youtube.com/watch?v=PgWs9eCfKCk

Dowiedz sie więcej o zorzy:
gazelawlaponii.pl/zycie-za-kolem-p…-w-pln-norwegii/

#14 Święta Bożego Narodzenia w Norwegii

W ostatnim odcinku tego roku opowiadam o świętach Bożego Narodzenia w Norwegii! Jakie Norwegowie mają przedświąteczne tradycje? Jakie są adwentowe ciekawostki i różnice w świątecznym jedzeniu? Dowiesz się jak wygląda norweski ADWENT, poznasz najbardziej norweskie słówka takie jak lysfest, julebord i julenissen. Na koniec podzielę się z Tobą moimi ulubionymi przysmakami i zdradzę Ci lapońskie, przedświąteczne zwyczaje. Zapraszam!

#15 Odcinek specjalny – Życzenia na 2021 rok

Czego pragnę w 2021 roku?
…Pragnię czegoś więcejniż niż tylko rzeczy materialnych!Chciałabym doświadczyć WIĘCEJCzuć więcej,ośmielić się na więcej, myśleć więcejAlbo może w końcumyśleć mniej?
Po więcej zapraszam na specjalny, noworoczny odcinek! <3

#16 Norwegia i życie oczami Słowaka

Do tego odcinka zaprosiłam gościa specjalnego. Zdeno to Słowak mieszkajacy w Norwegii ponad 11 lat,  osoba bardzo wszechstronna, posiada dwa magistry w EKOLOGII i zdrowy rozsądek, zna 6 języków, a do tego ma ogromne poczucie humoru i zamiłowanie do NATURY i FRILUFTSLIV. Rozmawiamy o życiu w Norwegii, na Słowacji, w Polsce, oraz o różnicach kulturowych i śmiesznych historiach. Zapraszam

Podobne wpisy

Poprzednie
Następne
Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email