Gazela w Laponii

ZORZA POLARNA – 5 RAD !

5 RAD – Jak zobaczyć zorzę w Północnej Norwegii

Planujesz przyjechać do Norwegii w celu zobaczenia ZORZY?
Nie wiesz gdzie się wybrać? Tromsø, Senja, Lofoty, Bodø, Alta czy może Svalbard? Ten wpis jest szczególnie dla ciebie!

Północna Norwegia jest ponoć jednym z najlepszych miejsc na świecie do obserwowania zorzy polarnej! To właśnie tu możesz doświadczyć Aurorę Borealis od końca sierpnia do końca marca, w zależności od szerokości geograficznej.

Czym w ogóle jest zorza polarna?

Zjawisko “zorzowego świecenia na  niebie” uzależnione jest od wiatru słonecznego, czyli od częstotliwości emitowania naładowanych cząsteczek energii przez Słońce.  W pobliżu Ziemi, głównie w obszarze polarnym, cząsteczki te przyciągane są przez magnetosferę. Takie przyciąganie najsilniejsze jest wzdłuż linii pola magnetycznego, gdyż to właśnie tam następuje największe wzbudzanie atomów, skutkiem czego jest silne świecenie zorzowe. 

Norweska tradycja

Stara norweska tradycja głosi, że dzieci które bawiły się na dworze i nagle dostrzegły zorzę, musiały natychmiast uciec do domu i schować się pod łóżko. Był to bowiem zły znak, któremu

Zorza polarna

Ciekawe jest to, że do dzisiaj tysiące turystów z całego świata nie wie do końca skąd, kiedy i gdzie pojawi się zorza, ale zamiast chować się pod łóżko podróżują przez pół świata tylko po to aby zobaczyć ją na własne oczy. Więc jak to właściwie z nią jest?

Moje własne doświadczenia utwierdzają mnie w fakcie, że na zorzę niestety nie ma ani przepisu ani reguł. Dlatego, przed kupnem biletów koniecznie zapoznaj się z moimi pięcioma radami!

1 RADA – Kiedy przyjechać?

Tak naprawdę zorza polarna występuje przez cały rok niezależnie od pór roku. Zorza może być widoczna wyłącznie przy dobrej widoczności (gdy jest czyste niebo) i w miejscu w którym się znajdujesz jest minimum kilka godzin z ciemną nocą. W Bodø, gdzie mieszkam, można zobaczyć zorzę polarną od końca sierpnia do początku kwietnia. Listopad, grudzień, styczeń i luty to miesiące o największej ciemności, które mogą zwiększyć twoje szanse na zobaczenie tego zjawiska. Ale nie polecam listopada i grudnia, gdyż są to miesiące typowo sztormowe, z dużą ilością opadów i częstym zachmurzeniem. Polecam natomiast luty i marzec, kiedy jest większy mróz, a pogoda jest bardziej stabilna.

Przydatnym narzędziem do sprawdzania aktywności zorzy polarnej jest aplikacja „Nordlysvarsel Premium” (https://play.google.com/store/apps/details?id=com.beebeetle.auroranotifier&hl=no ) na android lub aplikacja NorwayLights na iOS. Polecam również stronę https://www.norway-lights.com/bodo. Poza tymi aplikacjami istnieje wiele innych, które są łatwo dostępne na internecie i bez problemu je znajdziesz!

2 RADA – Gdzie przyjechać?

Największe szanse na zobaczenie zorzy polarnej, znajdziesz na szerokości geograficznej powyżej koła podbiegunowego. Na pewno słyszałeś, że Tromsø, jest stolicą zorzy polarnej. Wszystkie miejscowości na północ od Mo i Rana, czyli Bodø, Steigen, Lofoten, Vesterålen, Senja, cały Troms i Finnmark to dobre miejsca do obserwowania zorzy jesienią i zimą. Ale pamiętaj, trzymaj się z dala od miast! Im ciemniej, tym lepiej. Jeśli aktywność zorzy jest naprawdę silna, nie ma problemu żebyś zobaczył ją przez okno w centrum miasta. Ale zawsze najlepiej oddalić się od świateł miejskich, aby zobaczyć nawet dość małą zorzę polarną. Moim ulubionym miejscem w okolicach Bodø jest plaża Auvika na którą dostaniesz się 10 min od miasta. Widok z Turisthytta, lub plaża Breivika na Vestbyen niedaleko lotniska w Bodø. Moim zdaniem, zdecydowanie najlepszym miejscem do oglądania zorzy są chatki Norweskiego Stowarzyszenia Turystycznego (DNT) w górach z dala od cywilizacji, takie jak Tverrbrennstua czy Tåkeheimen!

3 RADA – Pogoda!

Najlepszymi warunkami do oglądania zorzy polarnej są noce z czystym niebem. Ale często zdarza się, że mimo iż jest chwilowe zachmurzenie, zorza może być widoczna przez dziurę między chmurami. To są właśnie moje ulubione warunki do obserwacji zorzy, które sama nazywam “okienkami zorzowymi”. To właśnie wtedy niebo jest trochę zachmurzone, a spoza chmur na chwilę wyjdzie cudowne światło zmieniającej kształty zorzy polarnej! To naprawde spektakularne widoki Matki Natury, za które w ogóle nie musisz płacić (poza biletem na Północ)! Pamiętaj, pogoda tutaj szybko się zmienia, więc jeśli w danej sytuacji jest pochmurno i śnieżnie, sprawdź za godzinę, pogoda szybko może się zmienić, a widoczność zorzy polepszyć!

Przydatnym narzędziem podczas sztormu może być stronka https://www.tv2.no/storm/nordlys/, w której możesz sprawdzić zarówno aktywność zorzy, jak i zasięg chmur oraz stopień zachmurzenia nieba. Przed każdym polowaniem na zorzę, koniecznie sprawdź radar opadów i zachmurzenia na www. yr.no. To właśnie dzięki tym aplikacjom, możesz znaleźć idealny moment pomiędzy opadami śniegu lub deszczu jeśli pogoda jest niestabilna. Nigdy nie trać nadziei!

4 RADA- Cierpliwość i czas!

Na dobre rzeczy warto czekać! Zorza polarna jest naprawdę trudna do przewidzenia. Nie czekaj, aż będzie całkowicie ciemno, zorzę możesz zobaczyć nawet po zachodzie słońca i jak jest zmrok lub zmierzch. Jeśli warunki są dobre i nie widać północnego światła, spróbuj ponownie za 30 minut lub godzinę. A jeśli nie masz dziś szczęścia, spróbuj jutro. Jeśli naprawdę chcesz mieć pewność, że zobaczysz zorzę polarną, musisz zaplanować swój pobyt na Północy na co najmniej 10 dni i musisz być mobilny. Pojedź bardziej w głąb kraju, tam gdzie pogoda jest bardziej stabilna, jeśli na wybrzeżu jest dużo złej pogody.

5 RADA- Ubranie!

Ponieważ zorza polarna widoczna jest tylko jesienią i zimą na terenach powyżej koła podbiegunowego, koniecznie potrzebujesz ciepłych ubrań! Niezbędna jest ciepła, puchowa kurtka, grube rękawiczki, wełniany sweter i termobielizna! Ciepłe buty z grubą podeszwą oraz grube wełniane skarpety mogą uratować ci tyłek podczas oglądania nieba i zamarzania. Jeśli jesteś gotowy spędzić całą noc pod gołym niebem, polecam zaopatrzyć się w skórę z renifera, która jest najlepszą karimatką jaka istnieje i dobry śpiwór! Ponadto, zabierz ze sobą termos z gorącym napojem, polecam gorące kakao, które pozwoli utrzymać cię w cieple i zapewni słodkie, niezapomniane chwile!

Świetnie! Teraz jesteś już gotowy na jeden z największych, bezpłatnych koncertów Matki Natury. To właśnie zorzunia, koloruje ciemne noce polarne ludziom żyjącym za kołem podbiegunowym przez tysiąclecia. Dzięki niej, żadna noc polarna nie jest straszna!

Chcesz wiedzieć, jak robić dobre zdjęcia zorzy polarnej? Jeśli tak, to już zapraszam cię na kolejny artykuł, poświęcony tej tematyce! Koniecznie dołącz do newslettera, żebyś nie przegapił tego wpisu!

Podobne wpisy

Poprzednie
Następne
Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email