Gazela w Laponii

Wielkie otwarcie Bodø 2024!

Już pewnie wiesz, że Bodø to pierwsza w historii Europejska Stolica Kultury znajdująca się na północ od koła podbiegunowego! W tym roku odbędzie się ponad 1000 wydarzeń w całym regionie. Jaki będzie wpływ ogromnego projektu na społeczność lokalną oraz na promocję Nordland jako kluczowego miejsca na turystycznej mapie świata? 

bodø, europejska stolica kultury

WIELKI GRAND OPENING!

Już w najbliższą sobotę 03 lutego 2024 o godzinie 10 odbędzie się otwarcie roku kultury w Norwegii, a dokładniej oficjalne świętowanie statusu Europejskiej Stolicy Kultury w Bodø i  Nordland!

Gdzie: centrum miasta Bodø

Kiedy: 3 lutego do godz. 10.00

bodø, europejska stolica kultury
bodø, europejska stolica kultury

OTWARCIE Bodø2024

3 lutego 2023 roku po wieloletnich pracach, w końcu największy festiwal kultury w całym kraju się rozpocznie! Czego możesz się spodziewać na otwarciu? 

Centrum miasta ożyje różnorodnymi aktywnościami: od otwarcia wystaw w galeriach, po Pop-up z Arktycznym Jedzeniem w galerii Glasshuset, po regionalną wystawę sztuki Północnonorweskiej – Nordnorsken podchodzi z 1948 roku, co czyni ją drugą najstarszą z pięciu regionalnych wystaw i jedną z najstarszych tego typu wystaw w całym kraju.

bodø, europejska stolica kultury

Saamowie

Jednym z kluczowych punktów programu jest otwarcie saamskiego marketu, gdzie znajdzie się największe w historii lavvu Árran360. To duża namiotowa konstrukcja, w której o godzinie 16 będzie premiera saamskich filmów, debat i interesujących lapońskich wydarzeń. W programie tradycyjne saamskie jedzenie, typowe formy śpiewu joik,  oraz pokazy ich rękodzieł. Wydarzenia będą hucznie obchodzone przez cały tydzień, który należy do Saamów, bo właśnie 6 lutego Saamowie obchodzą swój Samefolketsdag, czyli Dzień Narodu Saamów. Plac Ratuszowy (Rådhusplassen) i Solparken przemienią się w saamski rynek! Poczytaj o Saamach tu!

bodø, europejska stolica kultury
  • Najważniejszy event odbędzie się o godzinie 16 w koncertowej części Stormen, w której to nastąpi oficjalne otwarcie Europejskiej Stolicy Kultury w Bodø przez Królową Sonję.
  • Dla dzieciaków i młodzieży harcerze zbudują w mieście swój obóz, z ogniskiem, gdzie każdy może przyjść i spróbować tyrolkę, pośpiewać przy ognisku, zjeść kiełbaskę lub przejść kurs wiązania węzłów.

Pływająca platforma

  • o 18.30 odbędzie się spektakularny pokaz w samym porcie, ze specjalnie do tego przygotowaną ruchomą sceną na wodzie inspirowaną uchem dorsza. Na niej odbędą się występy, w tym koncert w towarzystwie pokazu fajerwerków. Całość tego otwierającego cały rok spektaklu to ok. 30 minut. Po tym odbędzie się nocne zwiedzanie Bodø, aby doświadczyć europejskiej nocy kultury. Małe oraz duże wydarzenia w mieście będą miały swój udział w ukształtowaniu tego dnia.
  • Tego wieczoru odbędą się wyjątkowe koncerty w całym mieście! Młodzież będzie miała swój własny koncert, a całość zakończy się afterparty w klubie Kulturhus Beddingen i innych otwartych tej nocy pubach. 
bodø, europejska stolica kultury
bodø, europejska stolica kultury

ROCZNY PROGRAM - co wybrać?

Polecam zapoznać się z moimi polecajkami odnośnie wydarzeń kulturalnych związanych z BODØ w specjalnie do tego poświęconym przewodniku o mieście i okolicach. W tym roku kultury powstanie 1000 różnych, małych i dużych projektów kulturalnych, obejmujących muzykę, taniec, teatr, sztukę, jedzenie, literaturę, norweski friluftsliv, czyli życie na świeżym powietrzu i sport. Szacuje się ponad 500 000 osób uczestniczących w ponad 1000 wydarzeń, angażujących ponad 1000 wolontariuszy. To nie wielkość wydarzeń jest najważniejsza, ale ich różnorodność są najważniejsze. Cały region przez ostatnie lata pracował nad stworzeniem niezapomnianych doświadczeń  jako stolicy kultury w Arktyce, podkreślając unikalność każdego wydarzenia. Zgrupowania i stowarzyszenia (w tym polsko-norweskie!) mają swój ogromny wkład w tworzenie programu i szerzenie różnych kultur i mieszkańców Północy.

europejska stolica kultury

Główne atrakcje

Świętowanie zaczyna się wyjątkowym tygodniem Saamów, z największą ikoną  Mari Boine i jej koncertem w samej Katedrze w centrum miasta. W marcu jest potężna organizacja największego tego typu Arcitc Ski Marathon Marcialonga, w którym trasa przebiegać będzie przez centrum miasta. CHodzisz na biegówki? Nie może Cię zabraknąć na tym evencie!

Dodatkowo w ciągu wiosny organizowane są większe i mniejsze wykłady, stand upy, debaty, showy, czy całoroczny cykl darmowych koncertów obiadowych o 12.30 w Bibliotece Stormen. 

Uwaga, w tym czasie spodziewajcie się największej liczby wydarzeń kulturowych dla młodzieży. Bo właśnie jednym z najważniejszych wymiarów całego programu jest młodzież, która sama tworzy, organizuje i przeprowadza swoje wydarzenia i koncerty. Ciekawostką jest to, że Bodø2024 to największy tego typu projekt tworzony przez samą młodzież w całej Norwegii, o wartości ponad 4 milionów NOK. Młodzież sama tworzy i decyduje o wydarzeniach, które będą organizowane w tym czasie. Integracja, zaangażowanie i promowanie młodych ludzi oraz działalności młodzieżowej w całym regionie jest głównym celem świętowania. 

Działania mają na celu ograniczenie przeprowadzki młodych ludzi z Północy na południe kraju, przez rozwijanie atrakcyjnego środowiska zamieszkania.

bodø, europejska stolica kultury

Znaczące imprezy

Zdecydowanie najwięcej eventów będzie miało miejsce w lecie od Midnight Sun Festival na wyspie Værøy, po Arctic Race of Norway, inaugurację i wspólne przejście szlaku trekkingowego całego regionu Nordlandsruta, zakończony pokazem filmu mojego Zdena na ten temat w górach Sulis 17 sierpnia! Życie na świeżym powietrzu i norweski friluftsliv jest jednym z ważniejszych tematów połączonych z kulturą ludzi Północy. Dlatego na górskich chatkach na trasie szlaku trekkingowego Nordlandsruta odbędą się koncerty, pokazy i teatry z obecnością lokalnych jak i światowych wykonawców. Chcesz dołączyć do wspólnego trekkingu idąc z południa so Sulis lub z grupą z północy kończąc w Sulis? Zapisz się już teraz na to niesamowite, arktyczne przeżycie w najbardziej dzikiej naturze jaką tu mamy! 

nordlandsruta, nordland

Chcesz być częścią programu jako wolontariusz?

W każdej dziedzinie potrzeba chętnych do pomocy tworzenia wyjątkowych przeżyć. Możesz samodzielnie wybrać obszar pracy, na przykład catering, transport lub nadzór i opieka sanitarna, hosting i witanie przybyłych gości, pomaganie w rozstawaniu i zdejmowaniu scen,  na których odbywają się wydarzenia, dekorowanie lokali, i wiele wiele innych obszarów. Poczytaj więcej!

To tylko namiastka tego, co czeka na Ciebie w 2024 roku w Bodø. Jeśli planujesz przyjechać w TYM roku do Norwegii, zastanów się nad Nordlandem i moim miastem Bodø. Europejska Stolica Kultury to niepowtarzalna okazja do odkrywania różnorodności kulturowej tego arktycznego regionu. Ale nie zapomnij o złej pogodzie!

Posłuchaj najnowszego odcinka podcastu na ten temat!

Przeczytaj pierwszy wpis o Europejskiej Stolicy Kultury 2024 i dowiedz się co jest inspiracją i strukturą całego programu!! 

bodø, europejska stolica kultury

Chcesz przeżyć najlepszy show od samej Matki Natury i doświadczyć zorzy polarnej z nami będąc w Bodø? Koniecznie sprawdź dostępne terminy TU.

Do zobaczenia w Bodø!!

Facebook
Twitter
LinkedIn