Gazela w Laponii

KURS NORWESKI FRILUFTSLIV DLA KAŻDEGO I PRAWO ALLEMANNSRETTEN

Kurs norweski friluftsliv dla każdego i prawo Allemannsretten

Razem we współpracy z największym, norweskim stowarzyszeniem trekkingowym Den Norske Turistforening DNT, stworzyliśmy  DIGITALNY kurs norweski friluftsliv dla każdego, w którym znajdują się niezbędne informacje, wskazówki oraz przydatne aplikacje, które  umożliwią dobre zaplanowanie wycieczki i bezpieczne jej przeprowadzenie na terenie Norwegii. Program kursu został zbudowany na bazie naszego wieloletniego doświadczenia z norweskim friluftsliv oraz oparty o najświeższe informacje oraz porady Norweskiego Stowarzyszenia Trekkingowego DNT, dotyczące letnich wędrówek w Norwegii. Wszystko zebrane jest w jednym miejscu, podzielona na siedem różnych modułów, niezależnych od siebie (do których mozna wracać) i dostępne jest zarówno na stronie internetowej DNT oraz w aplikacji Motimate.

INFORMACJE O KURSIE norweski friluftsliv

Z kursu „norweski friluftsliv” dowiesz się praktycznych rzeczy, które pomogą ci bezpiecznie zaplanować i przeprowadzić LATEM wycieczkę w góry na terenie Norwegii.

Kurs zawiera 7 modułów z których poznasz:

  • historię norweskiego friluftsliv;
  • norweskie prawo do korzystania z przyrody Allemannsretten;
  • wskazówki dotyczące odpowiedniego ubrania w góry w Norwegii;
  • informacje na temat niezbędnego sprzętu;
  • orientaccję w terenie przy użyciu mapy i kompasu;
  • jak zaplanować nocleg pod gołym niebem, w tym wskazówki dotyczące namiotu, śpiwora i karimaty
  • jak się stać członkiem DNT i jakie płyną z tego korzyści!
  • co potrzebujesz i o czym musisz wiedzieć, wychodząc w góry – zarówno sam, jak i z rodziną czy dziećmi.

Digitalny kurs

Z kursu „norweski friluftsliv” może skorzystać każdy. Nie ważne, czy masz doświadczenie w wędrówkach górskich, czy nie; planujesz podróż sam, z małymi dziećmi lub dużą rodziną. Znajdziesz w nim informacje potrzebne do tego, aby móc w pełni korzystać z dóbr natury, mieszkając w Norwegii, a bardzo możliwe, że i odnaleźć w tym kraju swoje miejsce, tak jak ja to zrobiłam. 🙂 

Moduł 1 Wszystko o norweskim friluftsliv i allemannsretten

Wiesz na czym polega norweski  friluftsliv? Na czym polega norweski dekalog zasad zachowania się w górach oraz na czym jest sporløs ferdsel? Zasada Leave no trace, czyli wskazówki aby nie pozostawiać po sobie śladów w górach.  Z tego modułu poznasz norweską historię  ‘życia na łonie natury, rekreacji na świeżym powietrzu’. Dowiesz się tego, że norweski friluftsliv różni się od sportu tym, że w przyrodzie z nikim nie konkurujesz, nie ma tam żadnych zasad wykonywania, jest to BEZINTERESOWNE przebywanie na łonie przyrody. Wbijaj po więcej przydatnych informacji!

Moduł 2 Ubranie i plecak plus lista rzeczy do spakowania

Wiesz jaka jest różnica między ubraniami turystycznymi, a zwykłymi? Jaki plecak wybrać na wycieczkę i jak najlepiej się spakować? W tym module dowiesz się również jakiego typu buty powinieneś wybrać w góry i jak najlepiej się ubrać.

Moduł 3 Planowanie wycieczki

Planowanie to połowa drogi do sukcesu! Jeśli dobrze zaplanujesz swoją wycieczkę, będziesz miał więcej czasu, aby się nią cieszyć. Zrobi się również bezpieczniej! Chcesz nauczyć się lepiej planować małe i duże wyprawy? Koniecznie zapoznaj się z tym modułem.

Moduł 4 Orientacja w terenie

Moduł o orientacji w terenie jest specjalnie dla tych, którzy chcą nauczyć się nawigować za pomocą mapy i kompasu. W tym module wzięliśmy pod uwagę główne zasady orientowania się w terenie, ale także praktyczne wskazówki i rady z życia wzięte, które pomogą ci lepiej czuć się w otwartym terenie.

Moduł 5 Noc pod gołym niebem

Chcesz po raz pierwszy spać pod gołym niebem? A może wcześniej już to robiłeś, i masz nieprzyjemne doświadczenia? W tej lekcji podzielimy się z tobą prostymi radami i wskazówkami, które pomogą ci miło spędzić noc w towarzystwie miliona gwiazd.

Moduł 6 Jedzenie i sprzęt

Jedzenie na świeżym powietrzu zawsze smakuje najlepiej! Co wziąć ze sobą na jednodniową wycieczkę? Jaki sprzęt potrzebujesz? Jakie jedzenie idealnie nadaje się na dłuższe wycieczki i spanie pod namiotem? Zapraszamy po inspiracje!

Moduł 7 Wszystko o DNT

Co to jest DNT – Norweskie Stowarzyszenie Turystyczne? Jaką posiada ofertę i kto może z niego skorzystać? Ponadto, jak zachęcić dzieci do spędzania czasu na świeżym powietrzu? I w jaki sposób życie na łonie natury może pomóc naszej Planecie? Tego wszystkiego dowiesz się z ostatniego modułu. Zapraszamy!

Podcast

Posłuchaj podcastu o norweskim friluftsliv i kursie! Zapraszam

Interesuje cię tematyka spędzania czasu w przyrodzie? Polecam również zapoznać się z podcastem o deficycie natury!

Więcej informacji o kursie „norweski friluftsliv” znajdziesz na moim kanale YOUTUBE:

oraz możesz poczytać w norweskich mediach:

NRK.no

Den Norske Turistforeningen 

Norsk Friluftsliv

Bodø og Omegn Turistforening

Nordland Fylkeskommune

Pokaz Filmu i premiera kursu

Pokaz naszego filmu „Norweski Friluftsliv. Z dzieckiem w przyrodzie” oraz premiera kursu „norweski friluftsliv dla każdego” odbył się w piątek 24 września o godz. 17 w Fram kino w Bodø!

Na premierę przyszli zarówno Polacy jak i Norwedzy mieszkający w Bodø. Na imprezie zamkniętej zorganizowanej we współpracy z stowarzyszeniem turystycznym Bodø og Omegn Turistforening zaprosiliśmy chętnych do wspólnych wycieczek, zarówno dla rodzin jak i dorosłych. 

Wieczorna wędrówka na zachód słońca z Keiservarden

W formie promocji kursu „norweski friluftsliv dla każdego” i rozpoczętej współpracy z lokalnym stowarzyszeniem turystycznym Bodø og Omegns Turistforening  zorganizowaliśmy pierwszą, wspólna wycieczkę 30. września na zachód słońca na Keiservarden. Celem wycieczki był wspólny trekking dla zarówno Polaków, jak i Norwegów. Co prawda, więcej było Norwegów niż naszych rodaków, ale wierzę, że to dopiero początek! ?

Wspólny obiad przy ognisku na Maskinisten!

Razem z Bodø og Omegn Turistforening zorganizowaliśmy wspólną #mikrowycieczkę dla rodzinek z dziećmi w Bodø 30. września 2021. Mieliśmy obiad przy ognisku, quiz dla dzieci z nagrodami, pyszne jedzenie, tańce, śpiewy i duużo radochy. A to wszystko w towarzystwie największej gwiazdy wycieczek górskich w Norwegii- lisa TURBO, w którym nasza Vivianka zakochała się po uszy!

Podobne wpisy

Poprzednie
Następne
Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email