Gazela w Laponii

Organizacja Norsk Friluftsliv i moje ambasadorstwo

Organizacja Norsk Friluftsliv i moje ambasadorstwo

Co to takiego NORSK FRILUFTLSIV i jak stałam się ich ambasadorką? Jak dobrze wiecie w tym roku bardzo dużo się u nas wydarzyło. Po pierwsze mieliśmy oficjalną premierę nasego dokumentu “Norweski Friluftsliv z dzieckiem w przyrodzie”, który został wyświetlony na sześciu międzynarodowych festiwalach filmowych o tematyce górskiej w Europie. Po spełnienie mojego największego marzenia, bo zostałam wybrana na jedną z ośmiu ambasadorów z całej Norwegii organizacji  Norsk Friluftsliv (NF). Dodam, że to jest największa norweska organizacja  promująca #FRILUFTLSIV, czyli życie na świeżym powietrzu! Jestem przeszczęśliwa, że dostałam taką możliwość i bardzo dumna, że mogę oficjalnie promować norweski friluftsliv moim rodakom!

A to wszystko wieńczy nawiązanie współpracy z DNT, czyli Norweskim Stowarzyszeniem Trekkingowym z którym razem stworzyliśmy kurs “norweski friluftsliv” dla każdego!

Co różni organizację Norsk Friluftsliv od DNT?

 Norsk Friluftsliv (NF) to wspólna organizacja 18 norweskich organizacji NON-profit, zrzeszająca ponad 950 000 członków w całym kraju. Wszystkie te organizacje są ogólnokrajowe, mają indywidualne członkostwo otwarte dla każdego, oraz posiadają ponad 10 000 członków w całym kraju! Głównym celem organizacji Norsk Friluftsliv to promowanie aktywnego spędzania czasu w przyrodzie, bez współzawodnictwa i konkurowania. Dbają o to, aby ograniczyć ruch zmotoryzowany w przyrodzie i parkach narodowych, czyli używanie np. skuterów śnieżnych. Ponadto, prowadzą zadania administracji w ochronie środowiska, dbają o odpowiednie instrumenty prawne ochrony środowiska, kwestie dotyczące odpowiedzialności za środowisko , czy wspieranie badań naukowych. Organizacja angażuje się w politykę, dbając o dobro natury i proekologiczne wybory Norwegów i wszystkich korzystających z natury, w tym firm i innych organizacji. Natomiast najważniejszym ich zadaniem jest EDUKACJA oraz uświadamianie społeczeństwa (oraz polityków!).

Organizacja Norsk friluftsliv to przykład jak system rządowy wspiera tego typu działania, bo każdego roku otrzymują spore dofinansowanie z budżetu państwa na swoja działalność związaną z promocją życia na świeżym powietrzu.

Ich celem jest to aby:

  • Rozwiązywali zadania i koordynowali sprawy będące przedmiotem wspólnego zainteresowania.
  • Promowali FRILUFTSLIV wśród władz, na wszystkich szczeblach zarówno krajowym, regionalnym i lokalnym,
  • Rozmawiali i docierali do polityków i innych odpowiednich grup docelowych.
  • Wzmocniono pozycję FRILUFTSLIV we wszystkich kręgach i grupach społecznych, upowszechniając i promując życie na świeżym powietrzu w społeczeństwie. Wspierają projekty angażujące szkoły i przedszkola, w których mają nie tylko obozy dla dzieci w naturze, ale również system zajęć jak przeprowadzać ciekawe zajęcia na dworze z przykładami, po kursy prowadzone dla nauczycieli i prowadzących! Sztos, wszystko pięknie wsadzone w system edukacji,
  • Pracują na rzecz bezpiecznego i różnorodnego friluftsliv, czyli życia na świeżym powietrzu dla każdego. W praktyce to oznacza, że dofinansowują kursy i szkolenia np. DNT o na stworzenie systemów szkoleniowych dla początkujących, czyli jak nie masz pojęcia jak zacząć z friluftsliv to bierzesz udział w darmowym kursie DNT. My sworzyliśmy taki kurs “norweski friluftsliv dla każdego” dla Polaków. 
  • Poza tym, ważną rolą Norsk Friluftsliv jest promowanie prawa do publicznego dostępu do natury. tzw. Allemannsretten. 

NORSK FRILUFTSLIV organizuje w całej Norwegii:

Friluftslivets år– organizują rok poświęcony friluftsliv. Celem jest propagowanie aktywności fizycznej na łonie natury i zachęcenie wszystkich grup wiekowych do bycia w przyrodzie.  Przy tej okazji wybiera się:

Årets friluftslivskommune- czyli gminę promującą friluftsliv, której działania i zaangażowanie wyróżnia się spośród innych. Gmina priorytetuje zdrowie mieszkańców, uwzględnia naturę w planowaniu przestrzennym, i obszernie współpracuje z organizacjami zewnętrznymi, angażując lokalnych w działania.

Friluftslivsuke- organizowany jest tydzień spędzania czasu wolnego w przyrodzie! Propagowanie spędzania czasu w naturze, w górach. Tydzień kończy się dużym eventem #NATINATUREN czyli spaniem w naturze. Politycy z całego kraju, przedsiębiorcy, firmy, rodziny, dzieci, niepełnosprawni, absolutnie wszyscy śpią w namiocie.

TUR MED MENING– czyli w wolnym tłumaczeniu “wycieczka ze znaczeniem” to impreza poświęcona wędrówce w najbliższe okolice z celem posprzątania znalezionych śmieci.

Integracja nowoprzybyłych i imigrantów poprzez lokalne, regionalne i ogólnokrajowe wycieczki w góry.

Z lokalnych eventów, wymienię 7 på topp i Bodø- największy event motywujący ogromna rzeszę rodzin z dziecmi gdzie przez jeden dzień zdobywa się 7 szczytów. 

10 på topp- w całe wakacje organizowany jest konkurs, w którym wyznaczonych jest 10 różnych szczytów, (co roku są nowe szczyty) które trzeba zdobyć w określonym czasie, ale niekoniecznie w kolejności.


DNT- NORWESKIE STOWARZYSZENIE TREKKINGOWE

Organizacja Norsk Friluftsliv współpracuje ze wszystkimi organizacjami promującymi aktywność na łonie natury w Norwegii. Jedną z największych organizacji wolontariackich jest DNT.

DNT (Norweskie Stowarzyszenie Trekkingowe) to największa w Norwegii organizacja zewnętrzna, która zrzesza ponad 300 000 członków i 554 chatki w górach. Na stronie dnt.no znajdują się ogłoszenia zarówno z DNT, jak i stowarzyszeń członkowskich w całym kraju.

Celem DNT jest to, aby jak najwięcej osób doświadczało radości bycia na łonie natury, teraz i w przyszłości. To ich główny motor zaangażowania na rzecz zdrowia publicznego, zarządzania przyrodą i działalnością szkół.

DNT organizuje wspólne wycieczki w góry, na lodowiec, na biegówki, dla rodzin, dla singli, dla imigrantów, koncerty w górach ze specjalnym sprzętem np. pianinem oraz pełnym oświetleniem.

DNT UNG dla młodzieży – organizuje obozy, kursy dla dzieci i młodzieży, webinary i warsztaty, Mój Zdeno ukończył dwa kursy na przewodnika górskiego i organizuje dla nich wspólne wycieczki młodzieżowe w górach z nauką fotografowania, lub ekspedycję parodniowe zarówno w lecie jak i zimie.

Wszystko po to, aby mieszkańcy kraju i danego regionu byli aktywni, zdrowi, szczęśliwi oraz mieli większą jakość życia.

MOJA FUNKCJA JAKO AMBASADOR NORSK FRILUFTSLIV?

Moje zadanie jako ambasador organizacji Norsk Friluftsliv, to promowanie wszystkich działań, które oni organizują. Czyli zachecanie do spania w namiocie podczas #nattinaturen, stymulowanie do #mikrowycieczka każdego dnia, spędzanie czasu w przyrodzie i mówienie o pozytywnych korzyściach płynących z tego. To dawanie przykładu i zarażanie wszystkich do bycia na łonie natury, zarwno samemu jak i z rodziną i przyjaciółmi. Nie tylko w Norwegii ale gdziekolwiek mieszkasz!

Ponadto, angażowanie się w tworzenie polityki sprzyjającej FRILUFTSLIV oraz proekologicznej, zachęcając ludzi do zwracania uwagi na rolę człowieka w przyrodzie. Wypowiadanie się na tematy zw. z FRILUFTSLIV w przestrzeni społecznej i reprezentowanie organizacji Norsk Friluftsliv, zarówno w telewizji, radiu, podcaście i na wszystkkich moich kanałach społecznościowych, w tym na instagramie. 

Przeczytaj o wszystkich ambasadorach organizacji Norsk Friluftsliv.

AMBASADORSTWO

Dla mnie bycie ambasadorem norweskiej organizacji Norsk Friluftsliv, to duży prestiż, radocha, zabawa i ogromne spełnienie. To spore docenienie mojej ciężkiej pracy i potężna satysfakcja. Bo kocham to co robię i dzielę się tym z Wami wszystkimi! Ambasadorstwo do którego zostałam wybrana jako jedna z ośmiu ludzi w całej Norwegii (i do tego jedyna Polka!) to potężna czereśnia na torcie tego czym się zajmuję. To ogromne UZUPEŁNIENIE i dopełnienie tego czym żyjemy na co dzień i jakie wartości przekazujemy do sieci internetowej. W jaki sposób przedstawiamy Norwegię i co chcemy powiedzieć Polakom. Pamiętam jak zostałam wybrana na ambasadora Norsk Friluftsliv byłam przeszczęśliwa! Czułam się jakbym wygrała co najmniej Oskara w dziedzinie filmowej. Dodam, że nawet nie marzyłam o takim zaszczycie.

KONIECZNIE PRZECZYTAJ!

Po więcej informacji dotyczących KURSU NORWESKI FRILUFTSLIV DLA KAŻDEGO, zapraszam tu:

Kurs norweski friluftsliv – ferskingkurs på polsk — Den Norske Turistforening (dnt.no)

Youtube:Jak dobrze spakować plecak w góry?

Spotify: #23 Norweski Friluftsliv – o filmie i ambasadorstwie – Życie w Norwegii |

Soundcloud: #23 Norweski Friluftsliv – o filmie i ambasadorstwie by Gazela w Laponii podcast |

FILM: Norweski Friluftsliv – Z dzieckiem w przyrodzie – YouTube

WYZWANIE #MIKROWYCIECZKA #NorweskiFRILUFTSLIV

Podobne wpisy

Poprzednie
Następne
Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email