Gazela w Laponii

Lofoty zimą – TOP 8 miejsc

Lofoty zimą – TOP 8 miejsc

Jak wiecie, nie jestem typową Polką bo UWIELBIAM zimę, śnieg i wszystkie sporty zimowe. Dlatego właśnie w tym zimowym okresie, Lofoty podobają mi się najbardziej. Natomiast moim ulubionym miesiącem na wyjazd na wyspy jest zdecydowanie MARZEC. Dzień jest już długi. Słońce świeci, a z nim wraca nadzieja na odkrywanie najbardziej schowanego zakątka tych cudownych wysp. Rześkie powietrze, mróz i śnieg powder, tworzą najlepszą kombinację na skitury. A wieczorna zorza polarna na tle białych stoków to tylko wisienka na moim Lofockim torciku. Kocham ten czas. Dlatego, jeśli planujesz przyjazd na Lofoty właśnie zimą, przedstawiam Ci mój “MUST see” zimowych Lofotów.

Oto moje TOP 8 atrakcji, które koniecznie musisz zobaczyć będąc zimą na Lofotach:

1. REINE

To mała wioska rybacka i pocztówka całego archipelagu. Od stuleci była ważnym centrum handlu sztokfiszem, dziś jest uznawana za jedną z najpiękniejszych wiosek na świecie. Polecam zatrzymać się w restauracji Gammelbua na typowo lofocki obiad i zjeść świeżo upieczoną, lokalną rybkę. W ReineRorbuer możesz wynająć kajak i przepłynąć się wzdłuż najpiękniejszego fiordu całego archipelagu.

2. Plaża Uttakleiv

To najbardziej fotografowana plaża i zdecydowanie number one dla miłośników fotografii szczególnie w zimie w świetle zorzy polarnej. Świetna lokalizacja do wieczornego polowania na zorzę polarną, lub spania w namiocie. Pamiętaj, plaża położona jest na najbardziej wysuniętej części wyspy Vestvågøy, to znaczy że prawie zawsze tu WIEJE

3. LOFOTR- Muzeum Wikingów

Muzeum znajduje się w miejscowości Borg, koło Leknes Jest to największe i najbardziej odwiedzane muzeum na całym archipelagu. Ponadto, to rekonstrukcja wikińskiego 80 metrowego budynku, opartego na wykopaliskach archeologicznych znalezionych dokładnie w miejscu powstania muzeum. Nam najbardziej podoba się muzeum tuż przed samym otwarciem, w godzinach porannych, kiedy to z każdej strony tej uroczej wioski napływają poprzebierani Wikingowie, tylko po to aby zdążyć do pracy w muzeum. Przeżycie niesamowite.

4. Plaża Haukland

Moim zdaniem najłatwiej dostępna plaża na wyspie Vestvågøy i zdecydowanie jedna z bardziej malowniczych. Idealne miejsce na parking i udanie się na trekkingi na okalające szczyty takie jak Himmeltinden czy Moen.

5. Miasteczko Henningsvær

Moje ukochane miasteczko do którego przybywam o każdej porze roku. Jest to małe, rybackie, urocze miasteczko, idealna baza dla miłośników wspinaczki i kochających sztukę, gdyż oferuje bardzo dużą ilość galerii. Świetne miejsce do zjedzenia ciepłego lunch’u i napicia się dobrej kawy.

6. Skitury na Stornappstinden

Jeśli jesteś zimą na Lofotach, koniecznie musisz iść na skitury, lub biegówki fjellski. Polecam łatwo dostępny stok na Stornapppstinden oddalony zaledwie 20 minut jazdy z miasta Leknes. Góra ze zniewalającym widokiem z samego szczytu na całą wyspę Vestvågøy.

7. Plaża Viken

Świetna lokalizacja do obserwowania zachodzącego słońca. Miejsce wyjątkowe gdyż znajduje się tam Muzeum Szkła, wraz z produkcją. Świetna pamiątka przywieziona z Lofotów.

8. Biegówki w Leknes

To idealna alternatywa dla aktywnych. Dobrze wyratrakowane trasy na parogodzinne biegówki dla rodzin z małymi dziećmi. Polecam gorąco. Świetne widoki na okalające szczyty. Koniecznie sprawdź warunki na stronie.

Wszystkie te miejsca bardzo dobrze opisane są w moim przewodniku po Lofotach. Tam znajdziesz opisany dojazd, trasy trekkingowe, czas i lokalizację. Przewodnik dostępny jest pod linkiem. KLIKNIJ

Pamiętaj zimowe Lofoty są bardzo wyjątkowe. Jest to głównie czas kiedy połowy dorszy są największe, a ryby wieszane są na specjalnych, drewnianych stelażach, tylko po to aby za parę miesięcy mogły być wysuszone i sprzedane w postaci najsłynniejszego przysmaku prosto z Lofotów tzw. tørrfisk- sztokfisz. Kontrasty kolorów zarówno w dniu jak i w nocy zapewnią Ci niesamowite przeżycia. I nie byłabym sobą gdybym znowu nie przypomniała, że Lofoty o każdej porze trzeba widzieć, słyszeć, czuć i doświadczyć emocjonalnie. Pozwól ciszy panującej w tym miejscu poruszyć cię dogłębnie. Przeżyj Lofoty wszystkimi swoimi zmysłami. Miłego odkrywania!!

Zapraszam na filmik z zimowych Lofów!

Podobne wpisy

Poprzednie
Następne
Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email