Poradnik podróżnika- Jak zorganizować wakacje w Norwegii? część 2

Zastanawiasz się, kiedy przyjechać do Norwegii?

Moim zdaniem to jest kluczowe pytanie w ogóle przed tym, jak zaczniesz planować taką wycieczkę. Koniecznie zastanów się, co chcesz zobaczyć, bo wtedy będziesz wiedział, kiedy zaplanować taki przyjazd. Bardzo często w ogóle pytacie na mojej grupie („Lofoty – Norwegia Północna – podróże/wycieczki/informacje” na Facebooku), kiedy przyjechać, żeby zobaczyć północne słońce. Lub w moim przewodniku po mieście BODØ.

PÓŁNOCNE SŁOŃCE

Jeśli naprawdę jesteś ciepłolubny i chcesz przeżyć najpiękniejszy czas w Norwegii, to polecam przylecieć za koło podbiegunowe w lecie. Przyjedź w okresie od maja do września. Pogoda tutaj jest stabilna, średnia temperatura to ok. piętnaście stopni, jak jest dobra pogoda, to słońce świeci naprawdę przez dwadzieścia cztery godziny, umożliwiając eksplorację tych arktycznych terenów przez cały dzień i noc. I wtedy również możesz zaoszczędzić, śpiąc w namiocie na jednej z najpiękniejszych plaż północy. Ja polecam całym, caluteńkim sercem wyspę Engeløya, tutaj niedaleko nas, i plażę Bøsanden – najpiękniejsza plaża, na jakiej kiedykolwiek spałam. I śmiem twierdzić, że to jest najpiękniejsze miejsce, jakie widziałam tutaj w Norwegii.

A jeśli chcesz przyjechać na Lofoty, żeby zobaczyć północne słońce, to ja polecam bardzo dużo fajnych, ciekawych miejsc i noclegów na Lofotach w moim przewodniku albo właśnie w tych moich planach – nowiuteńkich planach podróżach na lato. I tam opisuję dokładnie, gdzie należy spać, żeby zasypiać z północnym słońcem.

ZORZA POLARNA

Jeśli chcesz zobaczyć zorzę polarną, to jest ona możliwa do obserwacji tu u nas, na północy już od końca sierpnia, do końca marca – ja tu mówię o szerokościach za kołem podbiegunowym, tu, gdzie my mieszkamy. Bo zorzy ani słońca północnego nie zobaczysz w Oslo i na południu. Czyli wszystko powyżej szerokości geograficznej 66°33′ na północy. Więc też chciałabym tutaj tak ostrzec, bo niestety, zorzy nie zobaczysz, przyjeżdżając na weekend, chyba że będziesz miał szczęście, więc również polecam przyjechać tu na dłużej i zapoznać się z informacjami na temat polowania na zorzę albo właśnie z tymi moimi planami. Bo moje doświadczenie potwierdza, że najlepsza zorza, jaka kiedykolwiek jest, jest na przełomie lutego i marca. Połowa marca to jest też praktycznie zawsze taki mój pewniak. Podczas gdy np. wtedy nie jest już tak zimno, jesteś w stanie obserwować ten wspaniały, cudowny fenomen natury. A jak masz ograniczony czas, to warto też wynająć auto, żeby być mobilnym i się przemieszczać.

NARTY

Czas na biegówki u nas na północy zaczyną się od końca października w do końca maja. Polecam Sulis! Warunki np. Na skialpy zaczynają się od końca stycznia do końca czerwca. I ten czas jest moim zdaniem najlepszym czasem na świecie. Jeśli naprawdę należysz do zimnolubnych i kochasz szaleństwo śnieżne albo marzysz o przeżyciu takiej naprawdę arktycznej przygody, to też możesz się z nami skontaktować (mój Zdeno zajmuje się takimi wycieczkami). Jeśli nawet chciałbyś iść na zimową wycieczkę tylko na rakietach śnieżnych, to też świetne przeżycie. Moim zdaniem nie byłeś w Norwegii, jeżeli nie spróbowałeś zimowych sportów.

FIORDY

Jeśli natomiast chcesz zobaczyć te słynne fiordy, bo Polacy kochają przyjechać do Norwegii „na fiordy”, obojętnie gdzie. Wcale nie musisz jechać do najsłynniejszego Geirangerfjord, o którym mówiłam w ostatnim odcinku, bo fiordy możesz zobaczyć totalnie wszędzie przy norweskiej linii brzegowej, nawet na południu. Ja uwielbiam nasze północne fiordy, bo ja uważam, że one są naprawdę najbardziej spektakularne, z wysokimi górami. Natomiast np. fiordy na VestlandeT, czyli na zachodzie, są niesamowicie kolorowe z naprawdę przepiękną, turkusową wodą, której tutaj u nas, na północy nie ma. Tak że polecam też gorąco. Fajnie jest przepłynąć się np. kajakiem albo statkiem po takim fiordzie, a jeszcze lepiej jest go zobaczyć z góry, wdrapując się na jakiś jeden ze szczytów, np. polecam Besseggen – tam jest świetny hike.

Kiedy w takim razie nie przyjeżdżać do Norwegii?

Odradzam czas od października do końca stycznia, gdy np. u nas, na północy panuje mrok, słońce w ogóle nie zachodzi za horyzont albo nie wychodzi zza horyzontu, jest ciemno, praktycznie cały czas pada, są sztormy, wichury – to jest normalka. Często pytacie mnie też o Sylwestra, więc ja polecam Sylwestra na południu Norwegii. Naprawdę, nie przyjeżdżajcie na siłę na północ Norwegii, nie wymyślajcie Sylwestra na żadnych Lofotach, bo to jest naprawdę zły czas. Natomiast Sylwester na południu Norwegii w jakiejś uroczej chatce, w hytte albo np. będąc gdzieś w górach, poczuć taką magię norweskich świąt jest OK. Nawet w Oslo będąc na świątecznym jarmarku, spędzając fajny czas w mieście. Albo na nartach. Np. polecam moje ulubione miejsce – Gaustablikk na południu. Świetne, ale to świetne, taki skicenter. Zdecydowanie odradzam północ. Te wszystkie destynacje znajdziecie bardzo dobrze, bardzo dokładnie opisane na stronie Visit Norway, którą serdecznie polecam, bo tam też znajdziecie wszystkie informacje o noclegach, o cenach, o skipassach, ile kosztują narty, naprawdę wszystko, co chcecie, dostaniecie tam z pierwszej ręki. Nawet będziecie mogli samemu zaplanować swoją podróż do Norwegii, obojętnie gdzie pojedziecie, wypełniając właśnie taki formularz. Oni też są bardzo pomocni, więc na pewno pomogą wam, jak będziecie mieć jakiekolwiek pytania.

bodø, europejska stolica kultury

WSKAZÓWKI

No dobrze, przejdźmy do wskazówek, co moim zdaniem warto zrobić albo wiedzieć przed przyjazdem do Norwegii. My jako Polacy możemy zarejestrować swoją podróż w systemie Odyseusz. I w przypadku wystąpienia np. jakiejś sytuacji awaryjnej, nadzwyczajnej czy jakiegoś problemu w Norwegii, nasze Ministerstwo Spraw Zagranicznych będzie mogło się z tobą skontaktować bez problemu, od razu i na pewno łatwiej, szybciej ci pomogą. Więc ja zachęcam, żeby się do tej aplikacji zarejestrować.

SZCZEPIENIA

I pada też cały czas pytanie, jaki jest status osób, które nie są w pełni zaszczepione. Chciałabym tutaj tylko krótko powiedzieć, że osoby zaszczepione, tak samo, jak wszystkie inne, niezaszczepione, podróżujące do Norwegii od 12 lutego 2022 roku nie muszą wykonywać testu przed przyjazdem, ale dobrze jest mieć ze sobą certyfikat szczepień w momencie wypadku, bo tutaj u nas o to zawsze i wszędzie pytają.

OSZCZĘDŹ

Często pytacie mnie o to, w jaki sposób zaoszczędzić. I ja o tym piszę w moim przewodniku, opowiadam w moim webinarze o Lofotach i uwzględniam to w moich planach podróży, ale muszę też tutaj wam powiedzieć, no bo jakbym mogła się nie podzielić tymi moimi ważnymi kwestiami, jak możecie zaoszczędzić? Bo wierzę w to, że dobro wraca, więc chcę się z wami tym podzielić.