Gazela w Laponii

Co musisz wiedzieć przed przyjazdem na Lofoty?

5 rad przed przyjazdem na Lofoty

Podróż po Lofotach w sezonie letnim może być naprawdę wyjątkowa niezależnie od pogody. Dlaczego? Bo północna Norwegia to gwarancja egzotycznej podróży skandynawskiej – tu każdy może wyruszyć na samotną wyprawę do kraju, gdzie słońce nie zachodzi za horyzont, alkoholu nie kupisz w niedzielę, panuje estetyka i publiczny spokój, a lokalnym daniem są krewetki w majonezie i bułka z cynamonem. Przyjeżdżając na Lofoty musisz koniecznie wziąć pod uwagę te kwestie:

Pogoda

Klimat w Norwegii jest bardzo zróżnicowany w zależności od części kraju, ale pamiętaj, że mogą występować duże różnice w poszczególnych regionach Norwegii. Jesteś z Oslo i przylatujesz na Lofoty? Przeczytaj!

Lofoty to archipelag wysp leżących na Morzu Norweskim w północnej Norwegii, ale klimat jest tu łagodniejszy niż w części środkowej kraju. To wszystko za sprawą ciepłego Prądu Zatokowego, który powoduje, że średnia temperatura w lipcu i sierpniu to ok 12 stopni, a zimą temperatura rzadko spada poniżej zera stopni.

Średnia temperatura

Styczeń – 0,4°C

Luty – 0,6°C

Marzec – 0,1°C

Kwiecień – 2,3°C

Maj – 6,3°C

Czerwiec – 9,6°C

Lipiec – 12°C

Sierpień – 12,1°C

Wrzesień – 8,9°C

Październik – 5,8°C

Listopad – 2,6°C

Grudzień – 0,4°C

Kiedy przyjechać?

Północne słońce 

Jeśli chcesz doświadczyć dnia polarnego, który w ogóle się nie kończy i trwa parę dobrych tygodni to przyjedź na przełomie maja i lipca. Wtedy słońce północne króluje na archipelagu od 27 maja do 17. lipca. Im pojedziesz wyżej na północ, tym dłużej słońce króluje nad horyzontem. 

Zorza polarna

Na archipelagu Lofoten możesz doświadczyć Aurorę Borealis od końca sierpnia do końca marca. Wszystko w zależności od dobrej widoczności, braku zachmurzenia i dużej aktywności słońca. Na zorzę niestety nie ma przepisu ani reguł. Koniecznie przeczytaj wpis o tym jak upolować zorzę polarną na Lofotach. Moim ulubionym miesiącem do zobaczenia zorzy polarnej jest marzec.

Zapoznaj się z planami podróży na Lofoty zimą!

Jak najłatwiej się tu dostać?

Najłatwiej dostaniesz się bezpośrednim samolotem z Gdańska do Narvik za pośrednictwem linii lotniczych Wizzair. Następnie należy wynająć samochód lub pojechać autobusem bezpośrednio do serca archipelagu Svolvær. 

Ponadto z każdego dużego miasta w Polsce dolecisz do Oslo, skąd codziennie kursują samoloty linii Norwegian lub SAS do miasta Bodø. W sezonie prom na Lofoty kursuje aż 6 razy dziennie z miasta Bodø! Polecam zrobić rezerwację głównie w lecie. Rezerwację i kursy promów sprawdzisz na stronie https://www.torghatten-nord.no/. Cena za osobę to ok. 210 kr, za dziecko 105 kr, a za auto ok. 750 kr (w zależności od wielkości pojazdu). Port z którego odpływają promy na Lofoty znajduje się pod adresem: Bodø fergekai, 9th Ave, Norway. 

Trasa zajmie ok. 35 minut pieszo z lotniska, lub 5 minut pieszo z dworca kolejowego. Nie polecam czekać na autobus, który kursuje bardzo rzadko. Po więcej informacji zapraszam na Przewodnik po Lofotach.

Transport

Samochodem

Po Lofotach najlepiej poruszać się samochodem z racji tego, iż pięć największych wysp połączonych jest drogą E10, co ułatwia zwiedzanie wysp. Jeśli chcesz wynająć samochód już na lotnisku w Bodø polecam skorzystać ze strony https://www.autoeurope.pl/results/, która posiada szeroką ofertę różnych firm: Hertz, Europcar, Sixt, Avis, Budget. Jeśli chcesz skorzystać z wynajmu samochodu na archipelagu, zajrzyj na: http://www.rentacar-moskenes.no/  https://lofotenutleiebiler.com/ 

Mieszkasz w Norwegii? Możesz spróbować aplikacji GETAROUND Getaround (ex-Nabobil) polegającej na wynajmie aut od lokalsów.

Pociągiem i autobusem

Nie ma połączeń kolejowych z Lofotami ani bezpośredniego połączenia autobusowego z południa Norwegii. Połączenia Jednak 2–3 razy dziennie kursują autobusy z leżącego na północy Tromsø i jeżdżą aż do końca drogi w miejscowości Å na Lofotach. Dokładny rozkład jazdy znajdziesz na stronie reisnordland.no.

Pamiętaj! Autobusy na Lofotach kursują w miarę często, bo z wioski Å do Svolvær możesz dostać się aż 6 razy dziennie.

Jak zaoszczędzić? Zapraszam na plany podróży po Lofotach. 

Ubiór

Pamiętaj, że nawet w lecie temperatura może spaść do 5 stopni. Przygotuj się dobrze. 

Odpowiednie ubrania na Lofoty to dobre ubrania na wędrówkę górską czyli ubrania FUNKCJONALNE, pasujące do aktywności, którą zamierzasz wykonywać. Właściwe dobranie odzieży do odpowiedniej aktywności może sprawić, że wrażenia z wycieczki będą lepsze, ponieważ przez cały czas będzie ci ciepło, pozostaniesz suchy i będziesz mógł komfortowo poruszać się po wymagającym terenie.

Aby dobrze się przygotować na Lofoty, polecam zabrać ze sobą:

  •       antypoślizgowe adidasy lub lekkie buty turystyczne ze sztywniejszą podeszwą;
  •       miękkie spodnie z szybkoschnącego materiału, takie jak spodnie treningowe lub spodnie typu softshell (należy unikać materiałów typu dżins, gdy jest mokro, dżins od razu przemaka, a potem długo schnie, więc robi się bardzo zimno);
  •       cienki wełniany sweter lub bieliznę termoaktywną;
  •       cienkie wełniane skarpety, dzięki którym będzie ciepło, nawet jeśli buty będą mokre;
  •       kurtkę i spodnie odporne na wiatr i wodę, takie jak odzież przeciwdeszczowa lub odzież wierzchnia (regntøy eller skalltøy).

Dlaczego? Bo Norweska pogoda może się zmieniać z dnia na dzień, obojętnie gdzie planujesz się zatrzymać. Czasem na północy jest o wiele piękniej i cieplej niż na południu, więc zabierz ze sobą ubrania, które możesz ubrać warstwowo, tzw. ubiór na cebulkę. W ten sposób możesz dodawać lub usuwać warstwy w zależności od temperatury. Ponadto weź ze sobą co najmniej jeden ciepły sweter, nieprzemakalna kurtkę oraz wygodne buty do chodzenia, buty typu trampki nie są najlepszym wyborem. Ale buty z wysoka podeszwa juz tak.

Przydatne linki:

Uwaga!

Nie ma czegoś takiego jak wygórowane ambicje i wstyd z powodu zawrócenia. Nigdy nie jest za późno, aby przerwać wycieczkę. Zawsze podejmuj decyzje najlepsze dla dobra i bezpieczeństwa dziecka.

Cudownego planowania wycieczki na Lofoty i do zobaczenia na szlaku!