Gazela w Laponii

CHATKI Norweskiego Stowarzyszenia Turystycznego DNT

CHATKI Norweskie DNT

Wszystko, co musisz wiedzieć o chatkach DNT i członkostwie w Norweskim Stowarzyszeniu Turystycznym.

Zadania DNT

Norweskie Stowarzyszenie Turystyczne DNT ma wiele zadań związanych z propagowaniem życia w przyrodzie. Głównym ich zajęciem jest utrzymywanie chatek w dobrym stanie oraz oznakowanie szlaków turystycznych prowadzących do chatek. W ciągu roku organizowane są wspólne, kilkudniowe wyprawy górskie zachęcające do aktywnego wypoczyneku dla każdej grupy wiekowej. Polecam posłuchać podcastu na ten temat „Życie w Norwegii”. Oraz zapoznać się z kursem NORWESKI FRILUFTSLIV DLA KAŻDEGO I PRAWO ALLEMANNSRETTEN.

CHATKI

Są trzy rodzaje chatek Stowarzyszenia DNT, w których lokalni i turyści mogą przenocować. Chatki z obsługą (głównie na południu Norwegii), które oferują pełne wyżywienie. Chatki w których jest dostępne jedzenie, które każdy może kupić w korzystnej cenie, oraz chatki bez obsługi i bez jedzenia. Cena waha się od standardu chatki i naszych potrzeb od 315 do 1100 koron za nocleg. Ponadto, każda chatka posiada min. dwie osoby odpowiedzialne za utrzymanie porządku, tzw. “hyttevert”, którzy dopełniają wszelkich starań aby osoby nocujące wpisały się na listę gości oraz uiściły opłatę za nocleg. Dla członków Stowarzyszenia DNT, każdy nocleg to wysokość od ok. 315 koron (ok. 150zł), dla pozostałych min. 455 koron, wszystko w zależności od rodzaju chatki.

Płatność

Jeśli również i Ty słyszałeś, że w chatkach można spać za darmo to mam nadzieję, że już rozumiesz, że każdy zobowiązany jest do zapłaty za nocleg w chatkach DNT? Działa to na tej zasadzie, że po przyjściu do chatki wpisujesz się do księgi gości (imię, nazwisko,wiek, numer członkostwa (lub jego brak) oraz sumę za nocleg). Po czym, po przyjściu do domu dokonujesz przelewu w zależności od ceny i ilości nocy, które spędziłeś w chatkach DNT. Całych chatek nie da się zarezerwować na własność, rezerwujesz tylko łóżko, lub miejsce noclegowe, więc w każdej chwili, i o każdej godzinie ktoś może przyjść na taką chatkę. Nam zdarzyło się parę razy, że po przyjściu na chatkę albo w ogóle nie było już miejsc, albo byliśmy zupełnie sami.

Standard

Opis każdej chatki znajdziesz na stronie ut.no. Ważne abyś przed planowaniem wycieczki, zapoznał się z jej standardem i wziął pod uwagę rzeczy, które będziesz potrzebować. W większości przypadków chatki zaopatrzone są w pierzyny z poduszkami, na które musisz użyć swoich pokrowców lub możesz spać pod własnym śpiworem. Mimo, iż większość chatek nie posiada bieżącej wody, elektryczności i wifi to my uwielbiamy je i niezmiernie cieszymy się za tą ogromną możliwość noclegu w samym sercu góry. Wszystkie chatki natomiast mają kominek, w którym pali się drewnem. Drewno znajduje się w chatkach, lub w szopie obok. Pamiętaj, że po każdej Twojej wizycie musisz po sobie posprzątać. Umyć naczynia, wyłączyć gaz, pozamiatać podłogę itp. ❤

Cena członkostwa

   1. Członkostwo rodzinne- 1455 koron rocznie, w skład którego wchodzą dzieci i dwóch dorosłych od 26 r.ż., którzy mają ten sam adres zamieszkania.

   1. Główne członkostwo- 810 koron rocznie. Tzw. “Hovedmedlem”, dla ludzi w przedziale wiekowym od 27 do 66 lat.

   1. Członkostwo honorowe- 635 koron, dla ludzi powyżej 67 roku życia.

   1. Członkostwo domownika – 445 koron, dla ludzi którzy mieszkają razem z osobą która płaci “Główne członkostwo”. Czyli w naszym przypadku, Zdeno płaci gł. członkostwo w wysokości 710 koron, a ja płacę członkostwo domownika 390 koron. Razem 1100 koron rocznie.

   1. Członkostwo dla młodzieży- 345 koron rocznie, dla młodzieży w przedziale wiekowym od 19 do 26 roku życia. Ponadto, osoby te płacą połowę ceny za nocleg.

   1. Członkostwo dla starszych dzieci – 220 koron rocznie, dla dzieci w przedziale wiekowym od 13 do 18 roku życia, plus połowa ceny za nocleg.

   1. Członkostwo dla dzieci – 145 koron rocznie, dla dzieci które ukończyły 12 rok życia.

   1. Członkostwo dożywotnie- płacisz jedną sumę i jesteś członkiem DNT do końca życia. Cena za członkostwo dożywotnie w 2024 roku to 20 250 koron.

  Jakie są korzyści z członkostwa w stowarzyszeniu DNT?

    1. Jako członek DNT otrzymujesz między innymi dostęp do 580 chatek DNT w całej Norwegii https://ut.no/

    1. Zniżki na sprzęt turystyczny, dostępny zarówno w sklepie DNT jak i niektórych sklepach sportowych! https://www.dntbutikken.no/

    1. Magazyn członkowski Fjell og Vidde, który otrzymujesz co drugi miesiąc. Jest to największy górski magazyn w Norwegii, w którym znajdziesz opisane propozycje tras, testy sprzętu, przykładowe chatki i ciekawe historie lokalnych, turystów i rodzin z dziećmi.

    1. Oferty zorganizowanych wycieczek zarówno jedno- jak i wielodniowych, oraz kursów dostępnych w całym kraju. DNT organizuje kursy wspinaczki dla każdego, kurs orientowania się w terenie i kursy na przewodnika.

    1. Dla chcących czegoś więcej, możesz zrobić profesjonalny kurs na górskiego przewodnika, zupełnie za darmo. W zamian za przeprowadzenie minimum 2 wycieczek na rzecz DNT w roku.

    1. Dzieci i młodzież mają wyjątkowo dobre zniżki na zakwaterowanie i specjalne wycieczki i wielodniowe wyjazdy organizujące przez DNT Ung.

   OFERTA LOKALNA

   Niektóre stowarzyszenia członkowskie mają również własne korzyści członkostwa, takie jak dzienniki członkostwa, roczne programy lojalnościowe, programy zniżek i własne imprezy okolicznościowe. W każdym mieście zlokalizowane są stowarzyszenia lokalne, do których możesz dołączyć. Sprawdź swoją ofertę lokalną na stronie Norweskiego Stowarzyszenia Turystycznego. https://www.dnt.no/foreninger/

   Spis wszystkich dostępnych chatek DNT znajdziesz tu https://ut.no/

   Jeden kluczyk

   Jako członek otrzymasz standardowy klucz DNT, który otwiera wszystkie chatki na terenie całej Norwegii. Możesz go pożyczyć za depozyt w wysokości 100 NOK, lub możesz go kupić za pośrednictwem lokalnego stowarzyszenia członkowskiego albo w sklepie internetowym https://www.dntbutikken.no/produkt/50388901/dnt-nokkel Pamiętaj, system chatek DNT zbudowany jest na zasadzie ZAUFANIA. Dlatego, jeszcze raz przypominam, że mimo iż masz uniwersalny klucz do wszystkich chatek, jesteś zobowiązany uiścić opłatę za każdym razem kiedy nocujesz w chatkach!

   SKLEP

   Ponadto, każdy członek otrzymuje zniżki na firmowe ubrania, sprzęt i wszelkiego rodzaju MAPY po całej Norwegii w sklepie DNT, który znajduje się w Oslo pod adresem Oslo og Omegn i Storgata 3, Oslo. https://www.dntbutikken.no/post/10753194/vare-butikker

   Dodatkowo, DNT poza szkoleniami i zajęciami dla dzieci i szkół, podpowiada jak możesz spakować się na wycieczkę w góry zarówno zimą https://www.dnt.no/artikler/turtips/7098-pakkeliste-for-skiturer-i-vinterfjellet/

   jak i latem: https://inspirasjon.ut.no/fjellvett-sikkerhet-utstyr/pakkeliste-for-sommerturen/100776

   A Ty korzystałeś już z chatek? Jeśli jeszcze nie, to świetny pomysł na PREZENT, zarówno dla siebie jak i bliskich! Po więczej informacji wejdź na stronkę DNT: https://www.dnt.no/gavemedlemskap/

   Jak przygotowć się na wycieczkę w norweskie góry? Polecam zapoznaś się z kursem „Norweski friluftsliv dla każdego” dostępny tutaj: Motimate

   Podobne wpisy

   Poprzednie
   Następne
   Facebook
   Twitter
   WhatsApp
   Pinterest
   Email