Gazela w Laponii

Przystanek Nordland – czyli wrota do Arktyki w pigułce

Przystanek Nordland – czyli wrota do Arktyki w pigułce

Przygodożercy Nordlandu

Jak dobrze wiecie zostaliśmy wybrani przez norweską markę Alfa Sko do promowania województwa Nordland, głownie w jego zimowym sezonie! Od pierwszego marca jesteśmy ambasadorami tego wspaniałego regionu, motywując ludzi zarówno lokalnych jak i tych którzy jeszcze nigdy tu nie byli, do odwiedzenia i eksploracji jego zakątków! Chcesz również tu przyjechać i zobaczyć nasze miasto i okolice? Polecam zaopatrzyć się w Przewodnik po Bodø i okolicach Salten!

Nordland to nie TYLKO Lofoty!

Jeśli i Ty myślisz, że w Nordland nie ma nic więcej poza LOFOTAMI i nie orientujesz się z czego słynie to województwo, pozwól, że teraz postaram się w skrócie przybliżyć tobie, gdzie mieszkamy, pracujemy i spędzamy nasz wolny czas! Tak więc zaczynamy!


Kultura z naturą

Nigdzie indziej nie znajdziesz takiej różnorodności krajobrazowej i kulturowej jak w Nordlandzie! Tu przebiega linia wyznaczająca koło podbiegunowe równoleżnik ziemski o szerokości geograficznej 66°33’39″N. To właśnie tu natura łączy się z kulturą i lokalnymi tradycjami. Począwszy od koncertów północnego słońca w górach, i festiwali zorzy polarnej, po ski & sale i wycieczki jachtem wzdłuż fiordów poto aby móc z nich później zjechać na skiturach! Aż po wysokie góry wyrastające prosto z samego morza, najstromsze stoki narciarskie w Narviku i Lofotach, tysiące wysp i wysepek oraz krainę śniegu, który dekoruje nasze góry aż 10 miesięcy w roku! To właśnie Nordland jest wyjątkowym miejscem zamieszkania różnego pochodzenia mniejszości narodowych Saamów, posługujących się różnymi językami i kultywującymi swoje tradycje oraz do dzisiaj utrzymującymi się z hodowli reniferów. Co ciekawe w 34 gminach całego województwa rozmieszczone są rzeźby i arcydzieła lokalnych i międzynarodowych artystów Kulpturlandskap, które możesz odkrywać śladami artystów w Nordland. Jest to międzynarodowa kolekcja sztuki w samej naturze, jakiej nie znajdziesz nigdzie indziej!

Fakty

Tak jak w Polsce mamy podział administracyjny na 16 województw, w Norwegii podział ten składa się z 11 okręgów, które wyznaczają jednostki podziału administracyjnego najwyższego stopnia (dlatego cały czas piszę województwo zamiast okręg). Nordland to jeden z 11 administracyjnych okręgów, drugi co do wielkości w tym kraju. W jego skład wchodzi 41 kommuner, które odpowiadają naszym gminom. Jak wiecie, razem ze Zdenem oboje pracujemy dla Urzędu Wojewódzkiego Nordland na szczeblu wojewódzkim. Ja odpowiedzialna jestem za promocję zdrowia i prewencję w 41 gminach (razem z koleżanką mamy to pięknie rozdzielone i pracujemy z kolejnymi 10 osobami na naszym wydziale, po więcej info zapraszam TU), podczas gdy Zdeno odpowiedzialny jest za międzynarodową współpracę Norwegii ze Szwecją, Finlandią, i krajami wchodzącymi w Północne peryferie i Arktykę (Grenlandia, Svalbard, Wyspy Owcze, Dania, Islandia, Szkocja itp). Uwielbiamy to miejsce, pracę i wspaniałą naturę. Dla nas to województwo jest wyjątkowe pod wieloma względami! Jakimi zapraszam na ciekawostki!

Sky is the limit

Bodøjest administracyjnym centrum okręgu (o którym możesz przeczytać TU) i zarazem największe miasto Nordlandu, które zamieszkuje ok 50 000 mieszkańców. Znajduje się tu lotnisko, szpital okręgowy, wyższa uczelnia i to właśnie nasz region otrzymał nagrodę za bycie najbardziej przyjaznym dla młodzieży regionem w całej Europie. Ponadto, znajduje się tu siedziba operacyjna sił zbrojnych Reitan. Więc bardzo często NATO, norweskie czy międzynarodowe siły zbrojne spotykają się, trenują i wspólnie ćwiczą na F16 właśnie w Bodø. Co ciekawe miasto to nazywane jest wietrznym miastem, gdyż przez większość dni w roku po prostu ciągle WIEJE!

Okręg zajmuje 12% kraju!

Powierzchnię 38 456 km², stanowiącą aż 12% całego kraju zamieszkuje 243 475 osób, z tego 10% imigrantów! Całe województwo posiada największe wewnętrzne wody terytorialne w kraju, oraz zajmuje aż 25% wybrzeża całej Norwegii. W prostej linii na mapie województwo rozciąga się na ok 505 km, natomiast wzdłuż drogi od Andenes na północy do Bindal na południu to około 800 km przyjemnego kierowania!

Morze możliwości

Co ciekawe 66% całego eksportu z północnej Norwegii pochodzi właśnie z Nordlandu! To właśnie tu znajduje się największa w kraju hodowla ryb (wyeksportowanych za ponad 25 miliardów koron w 2016 r.). Więc co 10 łosoś eksportowany z Norwegii pochodzi właśnie stąd! Nordland posiada również największą w Europie fabrykę rudy żelaza w miejscowości Narvik.

Ciekawostki i bogactwa natury

 • Na terenie województwa znajduje się, aż 8 parków narodowych (z 47), 18 terenów pod ścisłą ochroną i 175 rezerwatów przyrody
 • To właśnie tu znajduje się, aż 11 z 25 największych norweskich klifów
 • oraz 24 z 35 gatunków storczyków z całego kraju
 • Tu również możesz udać się na niezapomniany trekking i wspinaczkę na narodową górę Norwegii, Stetind w gminie Tysfjord
 • Ponadto, również tu znajduje się najsilniejszy na świecie prąd pływów morskich, Saltstraumen
 • Największa wyspa Norwegii, Hinnøya
 • Torghatten, specyficzna góra z otworem w środku (o długości 160 m, 35 m wysokości i 20 m szerokości)
 • Drugi co do wielkości lodowiec w Norwegii i największy na północy, Svartisen
 • Jedno z najwęższych miejsc na mapie w całym terytorium Norwegii, Hellemobotn. Stąd jest tylko 6,3 km do granicy szwedzkiej!
 • Lofoty znajdują się na trzecim miejscu wśród najlepiej zachowanych archipelagów na świecie i jednym z najpiękniejszych archipelagów wysp na świecie. Tu również znajduje się statua Jezusa na górze Storemolla i Vågan, przypominająca słynną statuę w Rio de Janeiro
 • Obserwowanie wielorybów w Vesterålen przyciąga turystów zarówno krajowych jak i przyjeżdżających z całego świata
 • W gminie Rana jest więcej jaskiń niż w jakimkolwiek innym obszarze w północnej Europie!
 • To właśnie stąd pochodzi norweski pisarz i laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (za książkę Błogosławieństwo ziemi) Knut Hamsun . Na jego cześć powstało światowej sławy Centrum Hamsun w Hamarøy
 • Największy na świecie mural, dzieło dekoracyjnego malarstwa ściennego, w Ballstad w Vestvågøy
 • Najlepszy bunad, czyli strój ludowy Norwegii, który został wybrany najlepszym ze wszystkich w całej Norwegii
 • Tereny wokół Leknes na Lofotach, to jedne z największych i najpiękniejszych pozostałości rzeźb skalnych w Norwegii Północnej, datowanej na około 8000 lat
 • Archipelag wysp Vega, widnieje na liście światowego dziedzictwa UNESCO za zachowane osady rybackie i idealne warunki dla wielu gatunków ptaków
 • Norweskie Muzeum Lotnictwa, w Bodø z symulatorem lotów Flight Academy.

A już w następnym wpisie TOP 10 miejsc które musisz koniecznie zobaczyć w Nordland! Tymczasem zapraszam na nasz dronowy filmik z Nordlandu!

https://www.youtube.com/watch?v=kTM3gobWTRU

Podobne wpisy

Poprzednie
Następne
Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email