Gazela w Laponii

Światowy Dzień Środowiska- 3 RADY!

Światowy Dzień Środowiska!

Wspaniały dzień do świętowania naszej egzystencji na planecie ziemi i możliwości jakie dostajemy od matki natury każdego dnia! To również idealna szansa na zrobienie najmniejszego kroku w stronę lepszych wyborów dla dobra naszej jedynej jaką mamy ziemi i ochrony każdego gatunku życia! Mimo, iż uważam że taki dzień powinien trwać przez cały rok, edukując społeczeństwo i podejmując odpowiednie kroki do zmniejszenia ludzkiej działalności na planecie to i tak warto chociaż dzisiaj pogłębić swoją wiedzę na ten temat!!

FAKTY!

Tak więc przypominam ostatni raport ONZ, w którym ponad 450 ekspertów i naukowców głosi:

– Jesteśmy w trakcie niszczenia samych fundamentów naszych gospodarek, naszych środków przeżycia, bezpieczeństwa żywnościowego, zdrowia i jakości życia na całym świecie

– 75 proc. naturalnego środowiska ziemskiego zostało „poważnie uszkodzone” poprzez ludzką działalność

– W rezultacie ok. miliona gatunków fauny jest zagrożonych całkowitym wyginięciem w ciągu najbliższych dziesięcioleci.

– Jeśli przyjąć, że długość historii Ziemi to doba, dwie dziesiąte sekundy istnienia ludzkości narobiły szkód wielkości kosmicznych katastrof.

Co możemy zrobić aby zatrzymać ludzką degradację środowiska i niszczenie naszej ziemi?

1. Zmniejszyć KONSUMPCJĘ! Masowa produkcja i emisja dwutlenku węgla najbardziej zanieczyszcza środowisko! Odpadki, chemikalia, sztuczne tworzywa, punkty zrzutu ścieków, kominy zakładów przemysłowych niszczą faunę i florę zatruwając powietrze atmosferyczne, rzeki, jeziora i oceany, a ludzie chorują na nieodwracalne choroby! Co ciekawe w Polsce opady przemysłowe stanowią ponad 90% całkowitej ilości wszystkich powstających odpadów!
MOJA RADA: Zmniejsz kupno ubrań,  butów, kosmetyków, książek, elektroniki i jedzenia oraz bądź świadomym konsumentem!

2. Zmniejszyć produkcję PLASTIKOWYCH rzeczy jednorazowego użytku! Zdajesz sobie sprawę z tego, że raz wyprodukowany plastik nigdy nie zostanie w 100% zrecyklowany?! Zastanawiałeś się kiedyś nad tym, co dzieje się z plastikową butelką od coli po tym jak ją wyrzucisz? Na całym świecie w ciągu roku ponad 8 milionów ton plastiku ląduje w morzach i oceanach stanowiąc pożywienie dla ryb, ptaków, a w konsekwencji też dla ludzi! Plastik ma negatywne konsekwencje dla populacji ryb, kolonii ssaków morskich i ptaków. Wieloryby giną z głodu “śmiercią plastikową”. A mikroplastik, który obecny jest już w naszym łańcuchu pokarmowym jest kancerogenny i powoduje szereg zaburzeń hormonalnych!

MOJE RADY: Już dzisiaj ogranicz użycie plastiku do minimum! Zawsze noś ze sobą torbę z materiału na zakupy. Nie używaj jednorazowych plastikowych talerzy, kubków i słomek!!! Nie kupuj zabawek zapakowanych w tonę plastiku i zamiast plastikowej butelki noś bidon na wodę lub w domu zainstaluj filtr na wodę!

3. Zmniejszyć produkcję chowu bydła i spożycia czerwonego mięsa! Ponad 96% ssaków zamieszkujących ziemię to ludzie oraz NASZE zwierzęta hodowlane! Szacuje się, że do wytwarzania produktów pochodzenia zwierzęcego zużywana jest 1/3 światowych zasobów wody pitnej , a 91% zniszczeń lasów deszczowych Amazonii od 1970 roku jest związanych z hodowlą bydła. Ludzkość  obecnie produkuje wystarczającą ilość żywności, aby wyżywić 10 miliardów ludzi, ale ponad 50% światowych zbiorów jest przeznaczane na wykarmienie zwierząt hodowanych na mięso.

MOJE RADY: Ogranicz spożycie mięsa, jego przetworów i produktów mlecznych. Bo wszystkie potrzebne składniki odżywcze są pochodzenia ROŚLINNEGO! Jedz lokalne i sezonowe produkty oraz ogranicz transportowane drogą lotniczą (awokado, egzotyczne owoce i warzywa). Kupuj produkty wyprodukowane w ekologiczny sposób!

AMBASADOR ŚRODOWISKA!

Zatem mimo, że już teraz wiele strategii politycznych służy zapewnieniu bardziej zrównoważonej konsumpcji i produkcji, każdy z nas ma do odegrania ważną rolę w walce o ochronę środowiska. Ty możesz być ambasadorem środowiska w miejscu Twojego zamieszkania! Przyjmujesz wyzwanie?

Po więcej informacji zapraszam na Zew Natury część pierwszą i drugą!! Oraz do obejrzenia jednego z lepszych filmów podejmujących tematykę plastiku „A Plastic Ocean”!

Podobne wpisy

Poprzednie
Następne
Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email