Gazela w Laponii

8 rzeczy, których nie wiecie o LOFOTACH

Lofoty to nie tylko cudowna natura, północne słońce, wyjątkowe formacje skał, wzburzone morze czy słynny Reinebringen. Lofoty to coś zdecydowanie więcej niż arktyczna natura oraz surowy krajobraz i instagramowe “must see” pointy. Archipelag wysp Lofoten to styl życia ludzi Północy, który od zawsze był podporządkowany strefie klimatów okołobiegunowych- subpolarnych. Odseparowany od lądu, udogodnień, zimny i wietrzny teren siedmiu wysp połączonych ze sobą tunelami i mostami. Gdzie zarówno powietrze jak i woda, to dwa największe żywioły. Lofoty to miejsce gdzie ląd wyrasta z morza, przypominając, że na odległych krańcach jest miejsce do życia. Życia tylko dla silnych, fizycznie i mentalnie. Ludzi, którzy są w stanie nie tylko tolerować, ale żyć w ciężkich warunkach na co dzień.

8 rzeczy, których nie wiedziałeś o LOFOTACH:

ZORZA GAZELA W LAPONII NORWEGIA

1. MIESZKAŃCY

Ponad 24 tysiące ludzi zamieszkuje wyspy, a mieszkańcy Lofotów nazywa sie Lofotværing! Populacja archipelagu rośnie tylko dzięki napływowi imigrantów z różnej części Europy. Jak pewnie dobrze się domyślacie Polacy kochają wyspy, nie tylko dlatego, że jest to raj dla wędkarzy ale również dlatego, że właśnie tu najwięcej potrzeba rąk do pracy. W ubiegłym roku na wyspie Vestvågøy przybyło 168 nowych (zarejestrowanych) Polaków, 89 Niemców, 65 Szwedów, 63 Litwinów. Poza grupą na facebooku Lofoty- Norwegia Północna- podróże/ wycieczki/ informacje , gdzie ludzie dzielą się doświadczeniami z planowania wycieczek, znajdziesz parę innych grup poświęconych mieszkańcom wysp. Planujesz przeprowadzkę? koniecznie zapisz się do jednej z nich! 

2. ŁAPA RYSIA

Nazwa Lofoten pochodzi od staronordyckiego słowa określającego łapę rysia. 

Największa wyspa i serce całego archipelagu Vestvågøy  w epoce Wikingów nazywana była „Lófótr”. Dlaczego?

Bo wyspa swoim kształtem przypomina tylną łapę rysia. „Ló”, w dosłownym tłumaczeniu to ryś,  a „Lófótr” to stopa. Ostatecznie nazwa została przyjęta do określenia całego archipelagu. Niestety,szanse na zobaczenie rysia na Lofotach są znikome. Jakie zwierzęta możesz tu zobaczyć? Zapraszam do eko Przewodnika po Lofotach!

3. GOLFSZTORM

Wyspy Lofoten znajdują się  ok 200 km na północ od granicy wyznaczającej koło podbiegunowe.

Dlatego większość ludzi uważa, że musi tu być wyjątkowo zimno. To jednak nie jest prawdą. Chociaż na wyspach Lofoten nie ma dokładnie południowych temperatur, jest tu znacznie łagodniejszy klimat niż na podobnych szerokościach geograficznych w innych miejscach na ziemi. Dlaczego?

W rzeczywistości temperatura na archipelagu Lofoten jest o wiele cieplejsza, a klimat łagodniejszy. To zawdzięczamy ciepłemu prądowi morskiemu północnego Atlantyku. To on przynosi gorące prądy oceaniczne z południa, aż na północne wybrzeża Norwegii,  powodując,  że zimą morze wokół archipelagu nie zamarza.

4. MASZYNA turystyki

Lofoten słynie z rybołówstwa i pozyskiwania ryb, a jego największą dumą, kolebką i najsłynniejszą wioską była wioska Svolvær i Henningsvær. 

Obecnie jw rybackiej osadzie Henningsvær jest  niewielu prawdziwych rybaków, wioska jest przeludniona turystami, mieszkania i domy wynajmowane są na potrzeby przyjezdnych przez rbnb, i na każdym rogu możesz kupić cafe latte, oraz pocztówkę z wyspą lub sweter wyprodukowany w Chinach. 

Lokalni są zmęczeni turystami, którzy w sezonie napływają tu o każdej porze dnia i nocy. Stąd powiedzenie, że  Henningsvær to “miejsce które nie śpi”. Młodzież straciła swoje miejsca, na rzecz budowy nowych kawiarni i restauracji dla głodnych Azjatów i Europejczyków, w których serwuje się masowo rybę złowioną na wyspach. Chcesz tu zamieszkać? Musisz uzbroić się w cierpliwość i przeznaczyć lata na poszukiwania idealnego dla siebie domu. Ludzie, którzy w końcu się osiedlą, niestety przeważnie po paru latach mieszkania na wyspach wyjeżdżają, twierdząc, że był to kolejny przystanek na ich drodze. Dlatego na Lofotach większość nowych rodzin jest tu tylko tymczasowo.

Zapraszam na więcej informacji o Lofotach pod linkiem. 

5. Podatek turystyczny

Wyspy Lofoty zamieszkiwane są przez ponad 24 tys. mieszkańców. Co roku na wyspy trafia od 250 tys. do miliona turystów.

Dlatego, żeby wesprzeć lokalne społeczności, od 2024 roku zostanie wprowadzony podatek turystyczny na Lofotach. Celem podatku jest wsparcie gmin archipelagu, lokalne społeczności, oraz stworzenie odpowiedniej infrastruktury dla przyjezdnych. Działania planowane są w ramach projektu pilotażowego, mają na celu wspierać oraz efektywizować gospodarkę odpadami, stworzyć toalety, parkingi, oraz finansować odnowienie szlaków turystycznych i utrzymanie obecnych atrakcji.

Projekt ma tym samym wpłynąć bezpośrednio na problem zw. z zaśmiecaniem wysp i zdenerwowaniem lokalnych zbyt dużym napływem turystów. A Ty jesteś w stanie zapłacić podatek odwiedzając wyspy?

przewodnik po lofotach

6 Zielona przyszłość

Gminy archipelagu Lofoten pracują nad osiągnięciem certyfikatu zrównoważonych destynacji. Oznacza to, że podejmowane są środki w celu zachowania pięknej natury i bogatej kultury regionu, aby przyszłe pokolenia mogły ją również doświadczyć.

Dlatego działania polegają na wspieraniu turystyki zrównoważonej i przyjaznej dla lokalsów, mówiących o tym w jaki sposób należy ją rozwijać, zarządzać i co należy zrobić aby taka turystyka była w zgodzie z integralnością kulturową i różnorodnością biologiczną, nie zaburzając tym samym kluczowych procesów ekologicznych. Branża turystyczna na wyspach obecnie przeszła przez szkolenia i kursy zw. ze zrównoważoną turystyką, które urząd hrabstwa Nordland stworzył w ramach projektu “Besøksforvaltning i Lofoten” (Zarządzanie odwiedzającymi).

Wszystko po to aby:

  • priorytetować społeczność lokalną i stawiać ją na pierwszym miejscu, 
  • a następnie sprawdzać w jaki sposób branże turystyczne mogą przyczynić się do rozwoju, którego chce dana gmina

Decydująca nie jest liczba odwiedzających, ale wartość, jaką odwiedzający tworzą lokalnie. Branża turystyczna może przyczynić się do tworzenia zrównoważonych społeczności lokalnych, jeśli będzie rozwijana w sposób uwzględniający granice tolerancji społeczności lokalnych, przyrodę, krajobraz, kulturę i tworzenie lokalnych wartości. 

Chcesz przyczynić się do tego? Poznaj  eko ciekawostki, które znajdziesz w eko Przewodniku po Lofotach!

bodø, europejska stolica kultury

7. Rafa koralowa

Czy wiesz, że Norwegia ma kilka światowych rekordów w rafach koralowych? Niestety rafy koralowe bardzo łatwo zniszczyć i obecnie giną na naszych oczach. 

Największa na świecie głębokowodna rafa koralowa została znaleziona u wybrzeży Røst – ostatniej wyspy archipelagu Lofoten. Rafa nosi nazwę Røstrevet, ma powierzchnię 100 kilometrów kwadratowych, 35 km długości i 3 km szerokości, oraz  głębokość  300 – 400 metrów.

To czego większość osób się nie spodziewa przyjeżdżając na wyspy, to fakt, że bogactwo życia jest tu nieporównywalnie większe niż w ubogich w pokarm morzach strefy tropikalnej. Rafy przyciągają ogromne ilości ławicy ryb, wiele gatunków krabów, homarów i jeżowców. Skaliste ściany raf są natomiast gęsto porośnięte lasami wodorostów i brunatnic, które są miejscem rozrodu bezkręgowców, a także schronieniem dla narybku.

Nie jest to jednak najbardziej wysunięta na północ rafa. Taką rafę koralową, odkryto ponad 1000 km na północ od Røstrevet, i znajduje się w pobliżu Sørøya w hrabstwie Finnmark.

Chcesz spróbować nurkowania na Lofotach? Polecam świetne miejsce w Przewodniku po Lofotach i planach podróży.

przewodnik po lofotach

8. Platformy wiertnicze

Archipelag wysp Lofoten znajduje się w stałym konflikcie pomiędzy norweskimi aktywistami, a przedstawicielami przemysłu naftowego, którzy chcą rozpocząć proces poszukiwań nowych złóż ropy na morzu okalającym wyspy.

W tym celu została założona największa, ogólnokrajowa akcja ludowa “Folkeaksjonen”, której celem jest zapobieganie otwieraniu przybrzeżnych obszarów morskich przy archipelagu Lofoten, Vesterålen i Senja na działalność związaną z ropą naftową. Akcja ludowa dba o przyrodę i zasoby Lofotów, rozwija je, a także pracuje nad inwestycjami w odnawialne i zrównoważone branże w regionie.

Wiercenia związane z utworzeniem platform wiertniczej na terenach Lofotów nie tylko byłyby ogromną ingerencją w naturalne środowisko, ale miałyby ogromne konsekwencje dla ryb i rybołówstwa. Jak dobrze wiemy,  Lofoty są najważniejszym miejscem połowu dorsza w całym kraju, a dorsz i owoce morza to trzeci najbardziej opłacalny towar eksportowy w Norwegii.

Lubisz wyspy? Zobacz film o Lofotach

I koniecznie posłuchaj podcastu

Po więcej ciekawostek zapraszam do podcastu „Życie w Norwegii”. A Ty znasz jakieś CIEKAWOSTKI o Lofotach? Koniecznie się z nami podziel.