Gazela w Laponii

Bodø- Europejska Stolica Kultury 2024

Jeśli planujesz przyjazd do Norwegii w 2024 roku, to Nordland powinien znaleźć się na Twojej liście “must experience 2024”! Właśnie w tym roku, stolica regionu, Bodø zostanie Europejską Stolicą Kultury! Z tej okazji szykuje się dużo wyjątkowych wydarzeń kulturalnych, eventów i koncertów w całym regionie! Jakie? Polecam zapoznać się z moim przewodnikiem po mieście. To największy projekt kulturalny w  całej Norwegii od ponad 10 lat, a co najważniejsze- największy w historii całej Północnej Norwegii! Ciekawostką jest fakt, że Bodø to pierwsza w historii Europejska Stolica Kultury znajdująca się na północ od koła podbiegunowego!

bodø, europejska stolica kultury

Europejska Stolica Kultury

Program Europejskiej Stolicy Kultury promuje różnorodność kulturalną, wzmacnia poczucie europejskiej tożsamości, umożliwia miastom i regionom promocję ich dziedzictwa kulturowego i artystycznego oraz przyciąga turystów. Tytuł ten przyczynia się do rozwoju społecznego i gospodarczego wybranego miasta i regionu.

W roku 2024, trzy miasta zostaną uhonorowane tytułem Europejskiej Stolicy Kultury: Tartu w Estonii, Bad Ischl w Austrii i Bodø w Norwegii. To tutaj, na północ od koła podbiegunowego – na 67 równoleżniku – odbędzie się ponad 1000 wydarzeń przez cały rok. Należy wiedzieć, że Europejska Stolica Kultury to nie tylko Bodø, ale cały region Nordland, a w nim większość gmin, w których będą odbywać się różne eventy.

bodø, europejska stolica kultury

BODØ 2024

Cały projekt nosi nazwę BODØ 2024 i jest własnością pomiędzy gminą Bodø, a jednostką administracji całego regionu- Urzędem Wojewódzkim w Nordland. W ciągu ostatniego roku organizacja bardzo dynamicznie się rozwinęła i zatrudniła ponad 20 pracowników podzielonych między dział programowy, dział komunikacji i zespół zarządzający. Co ciekawe, projekt posiada również własnego menedżera ds. zrównoważonego rozwoju. W prace nad stolicą kultury zaangażowanych jest wiele organizacji kulturalnych, samorządów i tysięcy wolontariuszy. Całkowity budżet to ok – 310 milionów NOK, czyli ok 120 milionów PLN.

Dni
Godziny
Minuty
Sekundy
bodø, europejska stolica kultury

Dlaczego Nordland?

Nordland to Norwegia w miniaturze. Region złożony z pięciu wyjątkowych obszarów: Salten, LOFOTY, Vesterålen, Ofoten i Helgeland. Mamy tu Narodową górę Norwegii Stetind, największy pływ świata Saltstraumen, a nasz strój ludowy Nordlandsbunad wielokrotnie został uznany za najpiękniejszy w całym kraju.  Dodatkowo, pytanie do Ciebie gdzie znajdziesz najmocniejszy zespół piłkarski w Skandynawii w tej chwili? Właśnie tu, z bazą w samym Bodø, i mowa oczywiście o Bodø/Glimt, który odnosi sukcesy zarówno krajowo, jak i w Europie. 

bodø, europejska stolica kultury

Co odróżnia nasz region od reszty kraju? 

Nordland jest domem dla ogromnej mieszanki kulturowej całej Norwegii. Ponad 10% mieszkańców ma pochodzenie z innego kraju, region jest również miejscem zamieszkania Saamów, posługujących się pięcioma odrębnymi językami. Dodam, że na całym świecie jest ich 10, z czego połowa jest właśnie tu, wnosząc niesamowitą dawkę różnorodności, kolorow, życia, śpiewu, przepięknej tradycji i bogactwa kulturowego. Ponadto, w naszym regionie mamy naturę niedostępną nigdzie indziej w tak wyjątkowej kombinacji jak dzień i noc polarna, lodowce, góry, fiordy, arktyczna tundra, oraz tu przebiega koło wyznaczające północ i południe kraju. Dodatkowo wyróżniamy pięć wyjątkowych i bardzo specyficznych dla naszego regionu, arktycznych pór roku.

bodø, europejska stolica kultury

PROGRAM  BODØ 2024

Natura jest wyznacznikiem życia na Północy i od zawsze stanowiła najważniejszy wymiar życia Północnych. Dlatego struktura programu Europejskiej Stolicy Kultury została oparta na tych pięciu porach roku Arktyki! Jakie to są?

Here comes the sun – Nadchodzi słońce. Historycznie rzecz ujmując, rybołówstwo stanowi podstawę dobrobytu Norwegii i jest ściśle powiązane z zimowym sezonem i tożsamością Północy. To właśnie od morza, będącego przez wieki kluczowym źródłem dochodu, rozpoczyna się cały program Bodø2024. W tym czasie priorytetem jest przedstawienie prawdziwej historii regionu Nordland, ukazując jego znaczenie i kolebkę norweskiej tożsamości.

bodø, europejska stolica kultury

Spring optimism  – Wiosna przynosi ze sobą poczucie optymizmu, nadzieję na przyszłość i świeżość. W tym okresie  program kulturalny skupi się na budowaniu poczucia wspólnoty, jedności i celebracji wspólnej europejskiej tożsamości. Tworzenie atmosfery ciepła i demokracji, stawiając czoła wyzwaniom nowej zimnej wojny są priorytetem w tym czasie. Wszystkie wydarzenia w tym sezonie będą podkreślać wagę inkluzywności, tożsamości i jedności, tworząc przestrzeń dla wzajemnego zrozumienia i współpracy.

bodø, europejska stolica kultury

Midsummer madness –  Letnie szaleństwo.  Lato w Arktyce oznacza pełne światło dzienne przez tygodnie. To również zapach morza i świeże owoce morza w norweskiej kuchni. W tym czasie „utepils” czyli nazwa oznaczająca spożywanie piwa na zewnątrz i norweskie truskawki giganty rosnące tu przez całą dobę, nabierają arktycznego znaczenia! Program koncentruje się również na braku snu z powodu intensywnych spotkań z naturą w jej najpiękniejszym wydaniu. 

bodø, europejska stolica kultury

 Autumn storm – Jesienne burze. Po krótkim, ale intensywnym letnim programie interweniują jesienne burze i duch natury w jej całej okazałości. Program kulturalny odzwierciedlać będzie powrót ciemniejszych nocy – czyli czas, aby poruszyć i omówić istotne europejskie tematy naszych czasów. Tworzyć miejsca spotkań i być razem w tym najciemniejszym czasie.  

europejska stolica kultury

Arctic light. Arktyczna zima nie oznacza ciemności. Chodzi o pastelowe kolory, niuanse i niesamowite odcienie. Tak samo powstał program zimowy Bodø2024. Gdy światła zostają przygaszone, pojawiają się nowe perspektywy i kolory. A zorza polarna w tym czasie to spektakl barw od samej Matki Natury, który ożywia arktyczne niebo i staje się tłem dla festiwali, koncertów i nocnych spacerów, zapraszając uczestników do zanurzenia się w bogatej kulturze regionu, podziwiania piękna natury i odkrywania nowych sposobów wyrażania artystycznego.

europejska stolica kultury

NATURA jest najlepszą inspiracją

Jak widzicie cała struktura programu kulturalnego i główne wydarzenia są ściśle związane z naturą. A w niej główną bohaterką jest Słońce, ze swoim całkowitym zniknięciem zimą, tylko po to, aby być na pełnym wzniesieniu przez cały miesiąc latem. 

Wraz ze Słońcem, ważny jest Księżyc, ze swoim oddziaływaniem na przypływy i odpływy, prądy i wiry, bardzo widoczne u nas na Północy. 

Ryby, przypływające i odpływające w tym samym czasie każdego roku, umożliwiające połów i handel w sposób zrównoważony i naturalny. Stwarzające możliwość bytu Północnym od tysięcy lat, oraz przetrwania w ciężkich warunkach.

Zmienne i intensywne światło, czy to północne słońce, które nie pozwala ci zasnąć podczas letnich nocy, czy magiczna zorza polarna nagle tańcząca na ciemnoniebieskim, zimowym niebie. 

Ruch rdzennych ludów i reniferów, podążających za sezonami i pastwiskami. Zatem jak sami widzicie, cały program został zobrazowany na rocznych zmianach zachodzących w tych pięciu sezonach (lub rozdziałach, które pisze sama natura), podążając za słońcem w jego niesamowitej podróży przez cały, arktyczny rok.

Wy również możecie być tego częścią i podążać za pulsem samej natury w czasie Bodø2024! 

Poczytaj więcej o Bodø

Jeśli planujesz być częścią tej imprezy, polecam zapoznać się z całym programem na głównej stronie BODØ2024, oraz z moimi wpisami dotyczącymi miasta Bodø, oraz Przewodnik po mieście Bodø i okolicach, aby jak najlepiej przygotować się do podróży. Posuchaj również moich podcastów na temat naszego miasta, dostępnych na Spotify, SoundCloud i iTunes.

Chcesz przeżyć najlepszy show od samej Matki Natury i doświadczyć zorzy polarnej z nami będąc w Bodø? Koniecznie sprawdź dostępne terminy TU.

Do zobaczenia w Bodø!!

Facebook
Twitter
LinkedIn

Podobne wpisy

Facebook
Twitter
WhatsApp
Pinterest
Email